Wykorzystanie funduszu likwidacyjnego kopalni na inwestycje, korzystne dla kopalń zmiany w przepisach o podatku od wyrobisk, opłacie eksploatacyjnej i gieologicznej oraz ograniczenie importu węgla - takie m.in. punkty zawiera najnowsza wersja strategii dla górnictwa do 2030 r., której konsultacje właśnie się rozpoczęły - informuje wtorkowy (23 sierpnia) Dziennik Gazeta Prawna.
Przypomnijmy, że poprzedni program działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce obejmował lata 2007–2015 i stracił już aktualność. Nowa strategia dla górnictwa będzie jedną z części tzw. polityki energetycznej Polski do 2050 r.
W dokumencie Ministerstwa Energii pojawia się zastrzeżenie, że do 2020 r. parlament uchwali nową i kompleksową ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w której określone zostaną szczegóły finansowania zadań.
Wśród pomysłów do przeprowadzenia w ustawie resort wylicza m.in. możliwość wykorzystania Funduszu Likwidacji Zakładu Górniczego na finansowanie inwestycji. Nastąpić ma korzystna dla branży zmiana przepisów o kontrowersyjnym podatku od podziemnych budowli (wyrobisk). Kosztów ubędzie też przedsiębiorcom górniczym po nowelizacji przepisów o opłatach eksploatacyjnych i za informację geologiczną a także o zamówieniach publicznych i o certyfikacji wyrobów dopuszczonych do użycia przy wydobyciu pod ziemią.
Według Gazety Prawnej nowa ustawa zawierać ma też regulacje ograniczające import węgla do Polski. Ważne będą też nowe przepisy o zabezpieczeniu złóż strategicznych i nowe zasady eksploatacji złóż (włącznie z dolnośląskim antracytem, którego wydobycie zarzucono przed laty). Definitywnie na przyszłość załatwiona ma zostać sprawa deputatów węglowych. Ustawa pomieści też regulacje o nowych technologiach zgazowania węgla i wykorzystania kopalnianego metanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.