Zarówno dostawy paliw gazowych, jak i polski system gazu ziemnego w 2016 r. funkcjonowały bez zakłóceń – wynika ze sprawozdania przygotowanego przez Ministerstwo Energii. Dokument, udostępniony w poniedziałek (7 sierpnia) na stronie resortu, identyfikuje również szanse i zagrożenia, które mogą mieć wpływ na rozwój sektora paliw gazowych w Polsce. Z pełną treścią sprawozdania można zapoznać się poniżej.
„Warto zwrócić uwagę, że poziom bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego ulega systematycznej poprawie. Wynika to m. in. z wzrostu płynności polskiego rynku gazu, zakończenia kolejnych inwestycji dywersyfikacyjnych (przede wszystkim terminalu LNG w Świnoujściu) oraz rozbudowy pojemności magazynowych. Opracowany w ME dokument zakłada również, że w kolejnych latach poziom bezpieczeństwa będzie dalej wzrastał, dzięki realizacji planów rozbudowy systemu przesyłowego, a przede wszystkim intensyfikacji prac nad projektem Baltic Pipe, łączącym norweskie złoża z polskim systemem przesyłowym” - czytamy w komunikacie wydanym przez służby prasowe Ministerstwa Energii.
Stwierdzono także, że do poprawy bezpieczeństwa dostaw przyczyniają się również zmiany wprowadzone do ustawy o zapasach w 2016 r. Obecnie obowiązek utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego spoczywa solidarnie na wszystkich importerach gazu ziemnego do Polski, co pozwoli na odbudowę obniżanego w ostatnich latach stanu zapasów obowiązkowych.
Uznano, że wyzwaniem i potencjalnym ryzykiem dla bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego pozostaje: planowana budowa gazociągu Nord Stream 2, oddalenie przez Trybunał Sprawiedliwości UE skargi na decyzję KE w sprawie gazociągu OPAL wzmacniającej dominującą pozycję Gazpromu w UE oraz akończenie przez KE pierwszego etapu postępowania antymonopolowego przeciwko Gazprom bez stwierdzenia łamania prawa konkurencji przez rosyjską spółkę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK