- Górnictwo jest nam potrzebne, bo zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Funkcjonuje na całym świecie, także w bogatych Stanach Zjednoczonych, których przecież nie należy podejrzewać o subsydiowanie węgla - mówi w rozmowie z Trybuną Górniczą dr hab. inż. PIOTR BAŃKA, prof. nzw. z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Górnictwo od wielu lat nie ma dobrej prasy, jest też nienajlepiej postrzegane poza Śląskiem przez osoby niemające nic wspólnego z branżą. Dlaczego tak się dzieje?
Także w województwie śląskim czy w samej aglomeracji górnośląskiej coraz więcej osób nie ma już związku z górnictwem. Zły wizerunek branży ma historyczne uwarunkowania, związane jeszcze z przekazami o wysokich zarobkach i przywilejach rodem z PRL-u. Teraz też ludzie nie bardzo są w stanie zrozumieć, dlaczego górnicy przechodzą na emeryturę wcześniej niż np. kolejarze, leśnicy czy pracownicy korporacji. Zazdroszczą im wyższych pensji, chociaż to już nie do końca jest prawdą. Poza tym górnicy zawsze byli postrzegani jako „inni”, obawiano się ich. Rozkrzyczani, stawiający żądania związkowcy z jednej strony, z drugiej pupile PRL-owskiej władzy.
Najwyższa Izba Kontroli w czerwcu opublikowała raport na temat funkcjonowania górnictwa w latach 2007-2015. Po raz pierwszy pokazano w nim kwoty, jakie górnictwo odprowadziło w postaci płatności publicznoprawnych oraz porównano je z kwotami dotacji rządowych, głównie dopłatami do rent i emerytur. Te kwoty równoważą się, a i tak w świat poszedł wizerunek górnictwa jako trwale nierentownego, do którego trzeba dopłacać ogromne kwoty.
Nie jestem zwolennikiem uznawania za dopłaty do górnictwa kwot dopłacanych do rent i emerytur. Przecież państwo dopłaca też np. do rolników. Natomiast trzeba pokazywać te liczby, mówić o rozwoju gospodarki, postępie technologicznym, jaki się dokonuje. Warto też przedstawiać firmy okołogórnicze, które dobrze radzą sobie na rynku, produkują także na potrzeby innych branż, są eksporterami. Należy mówić, że górnictwo nie jest kulą u nogi. Jest nam potrzebne, bo zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. Funkcjonuje na całym świecie, także w bogatych Stanach Zjednoczonych, których przecież nie należy podejrzewać o subsydiowanie węgla. Tymczasem polski przekaz medialny często bywa bezrefleksyjny, przypomina wykazywanie z góry ustalonej tezy. Wspomina się o dopłatach, wskazuje względy społeczne.
Nasza gospodarka jest skazana na węgiel przez jakieś kolejne 60 lat. Póki co nie mamy alternatywy.
Nie lubię słowa „skazana”, bo ma ono pejoratywny wydźwięk. Górny Śląsk z górnictwem funkcjonuje od lat, a jednak ma sporo zielonych zakątków, nie stał się z tego powodu pustynią. Węgiel to surowiec energetyczny, sposób na zaspokajanie naszych potrzeb. Każda monokultura jest zła. Dywersyfikacja źródeł energii to konieczność, ale nie odżegnujmy się od węgla. Pokazujmy świetnie radzącą sobie kopalnię Bogdanka. Mówmy o USA i innych krajach wydobywających węgiel. Mamy w kraju przedsiębiorców zainteresowanych budową nowych kopalń. Przecież to nie są szaleńcy, tylko biznesmeni, którzy przeanalizowali sprawę i są pewni, że na węglu można zarobić. Chcą stworzyć nowoczesne, oparte na nowych technologiach, rentowne przedsiębiorstwa górnicze nastawione na wydobycie węgla i być może także produkcję energii. Wszystko to przy minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. Pokazujmy piękno naszego regionu, ludzi, którzy tu mieszkają i mówmy o tym, że węgiel i górnictwo są nam potrzebne.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jakie @Obywatel chciałbyś argumenty ? Jeśli piszesz o branży to napiszę jeszcze raz 'co to konia obchodzi że się fura przewraca lub już przewróciła ' . Od tego są szkolone jajogłowy aby branża była opłacalna . Druga sprawa , dlaczego jeździsz po górnikach jak po starej kobyle ? Oni pracowali i pracują zgodnie z obowiązującym prawem .W przepisach i ustawach jest zapisane ile co i kiedy ma dostać pracownik przechodzący na emeryturę . Tobie się to nie podoba , to startuj do sejmu albo skrzyknij partyjkę jak Petru i zmień te ustawy . Wszystkie twoje brednie możesz o kant stołu potłuc jeśli nie zmienią się ustawy .Chyba że imponuje ci Putin to ustaw zmieniać nie trzeba! Tyle w tym temacie , teraz możesz dalej szmędzić i podobni tobie mogą twoje tezy powielać .
@piotr Podaj jakieś konkretne argumenty w kwestii mojego namieszania w głowie. Problem jest w tym, że ich nie masz bo za bardzo wierzysz w opłacalność w polskie pasożytnicze górnictwo.
@ Obywatel -ogromnie to masz namieszane w głowie .Timmermans !!!!
Faktycznie to nie kula u nogi, tylko u szyi. Płatności publicznoprawne płacą firmy jedno i paro osobowe i jakoś nikt do nich nie dopłaca, tam się nic nie równoważy, tylko płatnosci pobiera Państwo, a nic w zamian nie daje tym firmom, w przeciwieństwie do górnictwa , które się ogromnie dotuje.
Takie hokus pokus na kopalniach jest od dawna .Kto ma reagować na tą patologię , na kopalniach większa koteria niż w sądach , Synalkowie VIP-ów po politologii nadsztygarami w dołowych oddziałach technicznych .Dobrze narzędzi nie potrafi nazwać , a może pracownika rozliczać z pracy (gamoń jeden z drugim) lokowany przez tatusia na odpowiednim??? stołku .
Górnictwo zawsze będzie kulą u nogi dopóki nie zlikwidujecie patologii na KWK Piast trzysta osób na stawkach nadsztygara gdzie był NIK co niewidzieli tego, pozwalniali planistki fachowców zdołu górników elektryków ślusarzy a szlachta na stawkach nadsztygara dalej chodzi w bucikach białych spodniach na lampownie się podpisać że zjechali nie zjeżdżając na dół biorą grube pieniądze i szychty z dołu!