Drugie (po stołecznej Limie) miasto Peru - położona w Kordylierach niemal 800-tysięczna Arequipa - przygotowuje się do jednej z największych światowych imprez w branży górniczej - Międzynarodowych Targów Urządzeń Górniczych Perumin, które odbędą się po raz 33. od 18 do 22 września.
Perumin od 1954 r. (zawsze co dwa lata, na zmianę z peruwiańskimi targami górniczymi Expomina) przyciąga do górzystego regionu dziesiątki tysięcy specjalistów, kupców i producentów. W tym roku organizatorzy spodziewają się około 68 tys. gości. Wśród nich 61 tys. stanowią zwiedzający Wystawę Technologii Górniczej Extemin, na której w 15 pawilonach wystawiać swe produkty będzie około tysiąca przedsiębiorstw z całego świata.
Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl w Instytucie Inżynierów Kopalń Peru (Instituto de Ingenieros de Minas del Perú - organizator targów), osobne górnicze pawilony narodowe urządzą w tym roku Niemcy, Argentyna, Australia, Belgia, Kanada, Chile, Chiny, USA, Hiszpania, Finlandia, Francja, Włochy, RPA, Wielka Brytania i Szwecja.
Towarzyszą targom konferencje naukowe, które w 2017 r. zorganizowane zostaną w kampusie Państwowego Uniwersytetu Św. Augustyna w Arequipie. Swój udział zapowiedziało w nich 5,4 tys. uczestników z Peru i innych krajów i pół tysiąca peruwiańskich studentów górnictwa.
Tegoroczne targi Perumin przebiegną pod hasłem "Górnictwo: konkurencyjność i trwanie". Podobnie jak w Polsce i na całym świecie peruwiański przemysł wydobywczy zadaje sobie pytania o przyszłość na coraz trudniejszym rynku. Nadzieję widzie w użyciu nowoczesnych rozwiązań technicznych, oszczędzających środowisko, ale zarazem poprawiających wydajność wydobycia. W Peru, które sposobi się jednocześnie do wielkich obchodów dwustulecia niepodległości (latem 2021 r.), silnie podkreśla się także społeczny wymiar górnictwa, które było i wciąż stanowi koło zamachowe tej południowoamerykańskiej gospodarki i uznawane jest za bardzo dobrego pracodawcę.
Peru należy od wielu lat do ścisłej światowej czołówki producentów surowców mineralnych. Roczny wartość produkcji kopalń przekracza 30 mld dol. Peru zajmuje po Chile drugie w Ameryce Południowej (i czwarte na globie) miejsce w produkcji miedzi. Przoduje też w wytwórstwie srebra i złota. Branża górnicza przysparza ponad 11 proc. peruwiańskiego PKB, a udział ten ciągle rośnie. Eksport surowców odpowiada za większość krajowych przychodów z handlu zagranicznego. Peru ma największe na świecie rezerwy srebra, drugie co do wielkości największe na świecie rezerwy miedzi oraz trzecie największe rezerwy cynku. Zasobność w bogactwa naturalne i stabilna sytuacja społeczno-polityczna i gospodarcza przyciągają do Peru największe koncerny wydobywcze. Wśród stu firm z Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Chin i USA są m.in. takie marki górnicze, jak Anglo American, BHP Billiton, Freeprot McMoRan, Grup Mexico, Mitsubishi, Nanjizhao, NewMont, Rio Tinto, Shougang, Sumitomo, Vale, Xstrata.
W południowoamerykańskim górnictwie występuje duże zapotrzebowanie na dostawy sprzętu wydobywczego, maszyn wiertniczych, transporterów i akcesoriów, obudów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Powitanie - google tłumacz :-)