Resort środowiska chce skłonić rząd do przyjęcia programu finansowania badań morskich i poszukiwania minerałów. Kusi bezpieczeństwem surowcowym - pisze w środę (12 lipca) "Puls Biznesu".
Polska jest współwłaścicielem koncesji na Pacyfiku, obejmującej badania i poszukiwania surowców na obszarach konkrecjonośnych, czyli bogatych m.in. w cenne metale. Polscy naukowcy i geolodzy szukają złóż w Oceanie Spokojnym - informuje gazeta.
Wieloletni program poszukiwań surowców?
Według ustaleń gazety, Ministerstwo Środowiska chce wzmocnić pozycję Polski w obszarze zasobów surowców. Przygotowuje projekt uchwały dotyczącej wdrożenia wieloletniego programu finansowania zakupu koncesji oraz prowadzenia na nich prac poszukiwawczych.
- W ramach programu przewiduje się podjęcie następujących działań: pozyskiwanie praw do działek dna oceanicznego i występujących w nich złóż kopalin, budowę lub przebudowę przynajmniej jednego statku badawczego, oprzyrządowania i rozwiązań technicznych, w szczególności w oparciu o własne rozwiązania technologiczne, opracowanie i zastosowanie optymalnych technologii wydobywania złóż kopalin z dna oceanicznego oraz ich przeróbki - wylicza Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, w dokumencie zapowiadającym przedstawienie projektu Radzie Ministrów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A mnie się wydaje, że Polska już od dłuższego czasu nurkuje bynajmniej nie po skarby?