Możliwość płacenia zbliżeniowo za przejazdy w 16 pierwszych autobusach komunikacji miejskiej w Rybniku wprowadził tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego. W woj. śląskim takie rozwiązanie działa dotąd jeszcze u jednego samorządowego przewoźnika - w Jaworznie.
Nowe udogodnienie w Rybniku umożliwia jednorazową zapłatę za przejazd bankową kartą zbliżeniową lub telefonem komórkowym z modułem NFC i odpowiednią aplikacją. Docelowo ma objąć wszystkie rybnickie autobusy i stosowaną tam równolegle tańszą taryfę - z rejestracją wejścia i wyjścia.
Jak wynika z poniedziałkowej informacji rybnickiego samorządu, korzystający z płatności zbliżeniowej pasażer musi jedynie wybrać na specjalnym czytniku odpowiednią taryfę i zbliżyć kartę lub telefon. W chwili transakcji tworzony jest tzw. wirtualny token, mający funkcję biletu. Podczas kontroli trzeba tylko zbliżyć użyte do płatności kartę lub telefon do urządzenia kontrolerskiego.
Odpowiednie czytniki, umożliwiające skorzystanie z nowego rozwiązania, znajdują się obecnie w 16 pojazdach miejskiej sieci ZTZ Rybnik. Do końca czerwca mają pojawić się w 35 autobusach rożnych przewoźników, którzy zobowiązani będą też do pokrywania kosztów związanych z wprowadzanym rozwiązaniem.
O tym, że w danym autobusie można zrealizować płatność kartą, informuje naklejka z hasłem "Jazda na kartę". Docelowo możliwość płatności kartą powinna być dostępna we wszystkich autobusach obsługujących rybnicką komunikację.
- Transport ma być pewny, przyjazny, ale także intuicyjny - chcemy wykorzystywać wszystkie nowinki techniczne, które pojawiają się na rynku i które mogą spowodować, że pasażer będzie się czuł się klientem docenionym. Rybnik jest miastem innowacyjnym, takie też jest nowo wprowadzone rozwiązanie, które wpisuje się w politykę wspierania komunikacji miejskiej - ocenił podczas poniedziałkowej (29 maja) prezentacji systemu prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
- Popularne wśród Polaków rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu zbliżeniowej karty bankomatowej, przechodzi na obszar transportu publicznego. Transakcja w autobusie będzie przebiegać w sposób podobny do tego, jak korzystamy z karty płatniczej np. w sklepie - mówił prezes zajmującej się rozwiązaniami płatniczymi firmy MCX Systems Grzegorz Wojtenko.
- W tym przypadku kupuję bilet i płacę za niego kartą zbliżeniową. Nic się nie drukuje, wszystko jest zapisane w postaci elektronicznej - akcentował Wojtenko.
Firma MXC Systems wraz ze spółką R&G (producent urządzeń i systemów informatycznych dla komunikacji zbiorowej) wdrożyła już z początkiem 2016 r. zbliżeniowe płatności za przejazd w dolnośląskich Świebodzicach. Przygotowany również przez obie te firmy rybnicki system wykorzystuje m.in. sprawdzone w Świebodzicach urządzenia; w pierwszym okresie będzie jednak testowany - tak od strony technicznej, jak i reakcji pasażerów.
Docelowo rozwiązanie w Rybniku ma ewoluować w kierunku płatności w tzw. systemie check in - check out, czyli rejestracji wejścia i wyjścia. Karta bankowa będzie mogła wówczas działać podobnie, jak rybnicka e-Karta - system samodzielnie obliczy długość przejazdu i pokonane strefy, po czym obciąży konto opłatą zgodną z obowiązującą taryfą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.