W krótkim okresie MFW oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, choć konsolidacja fiskalna powinna rozpocząć się zdaniem Funduszu tak szybko, jak to możliwe, by ograniczać deficyt.
Opinie te znalazły się w oświadczeniu misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce, przedstawionym w czwartek na konferencji prasowej przez szefową misji Anne Ilyinę.
Mówiła ona między innymi, że MFW oczekuje kontynuacji silnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego. W tym roku oczekuje "odbicia do 3,6 procent w wyniku silnej konsumpcji oraz wyższych inwestycji w sektorze publicznym".
Misja MFW zwróciła też uwagę, że sytuacja na polskim rynku pracy uległa poprawie, a "stopa bezrobocia spada do najniższych poziomów w historii". Jednocześnie, wskazała misja, nastąpił szybki wzrost inflacji w kwietniu do 2 proc., a inflacja bazowa przyspieszyła do 0,9 proc.
- Sytuacja na rynku pracy i rekordowo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych sugerują, że prawdopodobnie obecny wzrost gospodarczy jest na poziomie powyżej potencjału - głosi oświadczenie misji MFW.
W krótkim okresie ryzyka dla perspektyw wzrostu są, zdaniem MFW, zrównoważone, ale utrzymanie obecnego tempa wzrostu w długim okresie "nie będzie możliwe bez szybszego wzrostu produktywności, silniejszych inwestycji prywatnych oraz wzrostu aktywności zawodowej".
- Negatywne trendy demograficzne, wolny wzrost produktywności, niskie inwestycje prywatne, braki infrastrukturalne oraz nierówności regionalne będą stanowiły wyzwanie dla perspektyw wzrostu - zaznaczył Fundusz.
Jednocześnie, zdaniem MFW, konsolidacja fiskalna powinna rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.
- Prognozowany deficyt budżetowy w 2017 roku na poziomie 2,9 procent PKB jest tylko odrobinę poniżej procedury nadmiernego deficytu UE w wysokości 3 procent PKB. Priorytetem polityki fiskalnej w tym roku powinno być uniknięcie przekroczenia tej granicy oraz wykorzystanie lepszych niż planowane dochodów podatkowych do obniżenia deficytu, a w latach 2018-19 deficyt strukturalny powinien być obniżany o 0,5 procent w każdym roku - oświadczyła misja MFW.
Z kolei, według misji, "średniookresowy cel fiskalny - deficyt strukturalny w wysokości 1 proc. PKB - powinien być osiągnięty nie później niż w 2023 roku".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.