- Mamy dziś prawdziwą przyjemność zaprezentować wyniki pierwszego kwartału, które - jak się wydaje - są bardzo dobrze odbierane przez rynek. Gdyby te wyniki oczyszcić od zdarzeń jednorazowych, okazałoby się, że są o 10 proc. lepsze od prognoz analityków - powiedział w czwartek (11 maja) w Katowicach Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia podczas konferencji prasowej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na której skomentowano wyniki grupy na początku tego roku.
- EBITDA rok do roku jest większa o około 36 proc. W tym miejscu należy wskazać na rozwiązanie rezerwy na budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Gdyby raportowany zysk EBITDA oczyszcić z tego zdarzenia, osiągnęłaby ona ok. 14-procentową poprawę. Zysk netto wyniósł 641 mln zł, co oznacza niemal dwukrotny wzrost rok do roku - komentował prezes Grzegorczyk.
- W kluczowym segmencie Wydobycie zanotowaliśmy 25-procentowy wzrost produkcji węgla rok do roku. Jeśli porównamy wolumen wydobycia z pierwszego kwartału tego roku i czwartego kwartału 2016 r., to faktycznie widoczny jest spadek, ale podkreślmy, że był on zaplanowany i wynika z procesu przezbrajania ścian wydobywczych w naszych kopalniach, w tym w Zakładzie Górniczym Brzeszcze. W związku z tym należy oczekiwać, że w następnych kwartałach wyniki naszego segmentu Wydobycie będą rosły - analizował szef Grupy Tauron.
- W segmencie Wytwarzania uzyskaliśmy wysoki 14-procentowy wzrost produkcji energii elektrycznej i 9-procentowy wzrost produkcji ciepła. Jest to efekt przyjętej na 2017 r. strategii handlowej, wynikającej z przewidywania większego zapotrzebowania na energię. Nie ukrywamy, że szczęśliwie wyższa produkcja ciepła jest pochodną relatywnie długiej zimy - objaśnił.
- W pierwszym kwartale 2017 r. odnotowaliśmy też bardzo wysoką, 4,5-procentową dynamikę wzrostu wolumenu dystrybucji energii, co było pochodną dobrej koniunktury gospodarczej. Jak wiadomo dystrybucja odpowiada za generowanie ok. 70 proc. łącznej EBITDA grupy, dlatego wzrosty dystrybucji mają bezpośrednie przełożenie na wyniki i stabilność finansową grupy - podkreślił Filip Grzegorczyk, dodając:
- Cieszy wreszcie szczególnie solidna odbudowa wolumenu na rynku sprzedaży energii. Jak już zapowiadaliśmy, w 2017 r. zamierzamy istotnie zwiększyć ilość sprzedanej energii i wyniki pierwszego kwartału, zarówno operacyjne jak i finansowe, są najlepszym dowodem na skuteczność naszych działań i ich konsekwencję.
- Chciałbym zwrócić uwagę na jedynie trzy istotne zdarzenia. Pierwszy element to wejście w życie porozumienia i aneksu do umowy gazowej o sprzedaży energii elektrycznej przez elektrociepłownię Stalowa Wola. Nastąpiło to na skutek spłaty zadłużenia wobec banków finansujących budowę bloku w Stalowej Woli. Aktualnie pracujemy nad pozyskenim korzystniejszego niż do pory finansowania dla tego projektu - zapowiedział prezes.
- Drugim istotnym elementem, do którego przywiązujemy dużą wagę, jest nasza aktywność w obszarze innowacyjnym. Podpisaliśmy list intencyjny z Grupą Azoty, dotyczący projektu zgazowania węgla, jednak do celów chemicznych, a nie w celu pozykiwania paliwa do produkcji energii elektrycznej. Szacowana wartość projektu od 400 do 600 mln euro. Chodzi o zapewnienie zbytu węgla produkowanego w naszych zakładach - przypomniał.
- Po trzecie miło mi poinformować, że Tauron wyróżniony został tytułem "Transparentna Spółka 2016 r.", co oznacza, że nasi interesariusze doceniają przejrzystość zarówno biznesu, jak i komunikacji z rynkiem - powiedział prezes Grupy Tauron.
W galerii: konferencja z przedstawieniem wyników Grupy Tauron w pierwszym kwartale 2017 r., czwartek 11 maja 2017 r. Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach (zdjęcia Witold Gałązka - portal górniczy nettg.pl, Trybuna Górnicza)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.