Przez ostatni rok, odkąd Ministerstwo Rozwoju stało się odpowiedzialne za wdrażanie w Polsce tzw. Planu Junckera, zrobiliśmy kolosalny krok do przodu w wykorzystaniu środków z tego programu - mówił wiceminister rozwoju Witold Słowik w katowickiej debacie poświęconej wykorzystaniu środków w ramach planu szefa KE.
Debata "Plan Junckera - ważne europejskie doświadczenie" odbyła się w środę (10 maja) ramach trwającego w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Biorący w niej udział wiceminister rozwoju Witold Słowik mówił o wykorzystaniu środków z tego planu. Wdrażaniem tych funduszy zajmuje się m.in. jego resort. Mówił przede wszystkim o wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest kluczowym elementem planu.
Podkreślał, że lista podmiotów, które, według danych na dziś, będą mogły wykorzystać środki z EFIS, obejmuje 33 pozycje.
- Z tego 3 mają zapewnione finansowanie, a 17 projektów jest w trakcie procedowania - zaznaczył.
- Mam nadzieję, że z tych 17 projektów część uzyska w tym roku pozytywną decyzję - dodał Słowik.
Ponadto w tym roku ma być zgłoszonych "około 10 nowych memorandów finansowych", dotyczących spółek skarbu państwa, które mogłyby uzyskać finansowanie.
Zwracał m.in. uwagę, że firmą, która kilka lat temu była w trudnej sytuacji, a dzięki środkom z EFIS "stanęła na nogi", są Przewozy Regionalne.
- Sprawdziła się tu reguła EFIS, gdzie finansowane dedykowane jest przedsięwzięciom o podwyższonym ryzyku - powiedział.
Słowik mówił też, że w najbliższych latach szereg samorządów w całej Polsce będzie korzystać z Planu Junckera. Zwracał uwagę, że wśród 15 projektów zatwierdzonych przez Europejski Bank Inwestycyjny do finansowania z EFIS, pięć projektów, to projekty samorządowe.
- Trzy projekty mają już podpisane umowy, to Trasa Łagiewnicka w Krakowie, projekt budowy szpitala wojewódzkiego w Toruniu, projekt budowy mieszkań komunalnych w Poznaniu - zaznaczył.
Uczestniczący w debacie prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zwrócił uwagę na tzw. Trasę Łagiewnicką w Krakowie, której realizacja będzie możliwa właśnie dzięki funduszom w EFIS. Dodał, że inwestycja ta, która jest dokończeniem budowy obwodnicy Krakowa, to "dobry przykład inwestycji, która dzięki temu planowi mogła się wydarzyć".
Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego Christoph Kuhn mówił z kolei, że Polska bardzo dobrze wykorzystuje możliwości, jakie stwarza Plan Junckera, a także, że zarówno podmioty gospodarcze, jak i instytucje państwowe są przygotowane do jego wykorzystywania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.