We wtorek (9 maja) w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Hutnika. Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu uczelni potrwa do 12 maja - poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy uczelni.
Co roku uroczystości hutnicze odbywają się w okolicach dnia św. Floriana, patrona między innymi hutników. Dzień hutnika został zainicjowany w 1962 r. przez prof. Wacława Różańskiego, który, na podobieństwo tradycji górniczych, przygotował scenariusz obchodów i ślubowania hutniczego. Od kilkudziesięciu lat obchodom towarzyszą konferencje naukowe, seminaria oraz prezentacje studenckie.
W ramach tegorocznego święta odbędzie się 54. Konferencja Studenckich Kół Naukowych Pionu Hutniczego. Podczas największego tego typu spotkania naukowego w Polsce studenci mają okazję zaprezentować swój dorobek naukowy z ostatnich lat. W tym roku zgłoszono blisko pięćset referatów przygotowanych przez ponad sześciuset studentów, członków studenckich kół naukowych z AGH, ale także z kół naukowych z innych uczelni, w tym zagranicznych. Referaty prezentowane będą w między innymi w sekcji automatyki, robotyki, akustyki, bioinżynierii, recyclingu czy ochrony środowiska oraz kilkudziesięciu innych dyscyplinach.
Najważniejsze wydarzenia związane z Dniem Hutnika odbędą się w piątek (12 maja). O godz. 12:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej AGH, po nim uroczyste posiedzenie senatu, a następnie - o godzinie 14:00 - ceremonia ślubowania hutniczego. Tradycyjnie już studenci I roku kierunku metalurgia symbolicznie przekują kawałek metalu, a mistrz ceremonii pasuje ich na hutników.
W tym roku obchody zbiegają się z 95-leciem Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, który jest gospodarzem i organizatorem wydarzenia. Wydział dysponuje bazą laboratoryjną z wieloma unikatowymi urządzeniami badawczymi, do których można zaliczyć jeden z kilku najpotężniejszych na świecie analitycznych transmisyjnych mikroskopów elektronowych – Titan Cubed. Mikroskop służy między innymi do badania nanostruktur. Pozwala oglądać próbki w powiększeniu trzech milionów razy przy rozdzielczości 70 pikometrów, nieosiągalnej w innych tego typu urządzeniach. W praktyce oznacza to, że w badanej próbce można zobaczyć pojedyncze atomy. Absolwenci wydziału znajdują zatrudnienie w firmach z branży metalurgicznej czy w zakładach przemysłowych związanych z procesami wytwarzania oraz przetwórstwa stopów metali.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.