W czwartym dniu SEP o metodach redukowania stresu zawodowego pracowników kopalń mówiła dr Anna Maciaszek z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Autorka przeprowadziła ankietę wśród górników, dotyczącą wartości, jakie utożsamiają oni z pracą. Z wyników badań wynika, że najwyżej ceniona jest pewność zatrudnienia i wysokie zarobki. Bezpieczeństwo pracy znalazło się na czwartej pozycji.
Postawa górników wobec norm bhp jest raczej pozytywna. Prawie 50 proc. badanych uważa, że praca wykonywana zgodnie z normami wpływa na wydłużenie terminów i obniżenie norm produkcji.
Ze wskazanych przez badanych cech pożądanych u idealnego pracownika wynika, że chcieliby oni pracować z kimś, kto nie boi się podejmować wysokiego ryzyka. Zdaniem respondentów ktoś taki jest pracownikiem efektywnym. Także dozór ceni takich pracowników.
Wśród wskazanych przez autorkę 28 zachowań niezgodnych z przepisami, najczęściej spotykanych w kopalniach są wymiana części urządzeń podczas jego pracy, palenie papierosów pod ziemią i praca po spożyciu alkoholu oraz jazda na platformach kolejek.
Ryzykowne zachowania najczęściej podejmują osoby na stanowiskach: górnik i młodszy górnik, strzałowy, mechanik, cieśla, górnik przodowy.
Wśród czynników spływających na podejmowanie ryzykownych zachowań jest stres, który pojawia się na skutek złej organizacji pracy, obawy przed utratą pracy, a także konieczności wyboru pomiędzy pracą ryzykowną i efektywną a bezpieczną i powolną. Konsekwencją stresu są zmęczenie, złe samopoczucie, agresja, choroby układu pokarmowego i krążenia. Praca osób będących pod wpływem stresu staje się mało wydajna, nieuważna, zdarzają się wypadki.
Przykładem działań mających na celu walkę ze stresem jest zatrudnienie w kopalniach Kompanii Węglowej psychologów zakładowych.
Czytaj więcej: SEP 2010: Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
ci psychologowie zatrudnieni w kopalniach są z tej niższej półki niestety