Zbigniew Słota z Politechniki Śląskiej mówił o obciążeniu termicznym organizmu górników pracujących w kopalniach głębokich. Przypomniał, że na to obciążenie składają się rodzaj ubioru pracownika, ponoszony przez niego wydatek energetyczny oraz aklimatyzacja.
- Jeżeli to możliwe w rejony zagrożone klimatyczne należy kierować pracowników zaaklimatyzowanych. Na obniżenie wydatku energetycznego wpływa natomiast wprowadzanie planowych przerw w pracy – wskazywał prelegent.
Kolejnymi metodami zwalczania obciążenia cieplnego organizmu pracowników jest stosowanie wentylacji – zwiększenie przepływu powietrza - oraz klimatyzacji, czyli schładzanie powietrza.
Zbigniew Słota wyjaśniał także zasady funkcjonowania zaprojektowanego przez siebie programu komputerowego, określającego wskaźnik dyskomfortu cieplnego dla pracowników kopalń pracujących w rożnych środowiskach. Słota do listopada 2009 przeprowadził ponad sto prób wdrożenia tego programu w polskim górnictwie, 90 proc. wdrożeń zakończyło się sukcesem.
- W większości przypadków do obniżenia obciążenia cieplnego organizmu pracowników nie były konieczne duże nakłady finansowe, a jedynie zmiana organizacji pracy – tłumaczył.
Czytaj więcej: SEP 2010 - Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.