W Budapeszcie szefowie rządów państw wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej będą dziś rozmawiać na temat wspólnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną oraz reakcji na potencjalne kryzysy gazowe.
Po spotkaniu GW odbędzie się szczyt energetyczny. Do dyskusji dołączą wtedy szefowie rządów Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Serbii a także przedstawiciele Austrii, Bośni i Hercegowiny oraz USA.
Dyskusja na temat współpracy w zakresie wspólnych i skoordynowanych inwestycji infrastrukturalnych w regionie będzie dotyczyła m.in. budowy połączeń z gazociągiem Nabucco, gazoportem w Świnoujściu oraz gazem z chorwackiej wyspy Krk. Szefowie rządów poruszą także kwestie potencjalnych kryzysów gazowych i możliwości zastosowania w takich sytuacjach mechanizmu solidarnej reakcji państw UE. Politycy będą także rozmawiać o kolejnym unijnym budżecie w kontekście utrzymania polityki spójności, która pozwoli na realizację inwestycji w infrastrukturę energetyczną.
W czasie obrad GW politycy maja także poruszyć kwestię współpracy państw Grupy w czasie sprawowania przez jej członków przewodnictwa w Unii Europejskiej. Dyskusja będzie dotyczyć możliwości połączenia działań Grupy z programami tych prezydencji.
Grupa Wyszehradzka (tzw. V4), państwa grupy wyszehradzkiej – nieformalne określenie stosowane od 1991 r. w stosunku do trzech państw środkowoeuropejskich: Czechosłowacji, Polski i Węgier – Trójkąt Wyszehradzki. W późniejszym czasie, wskutek rozpadu Czechosłowacji (1 stycznia 1993 r.), członkami Trójkąta Wyszehradzkiego stały się Słowacja i Czechy, dlatego zmienił on nazwę na Grupa Wyszehradzka. Głównym celem Grupy była współpraca z Unią Europejską i NATO w kwestii przystąpienia ich do struktur tych organizacji. Jedyną instytucją Grupy jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (International Visegrad Fund).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.