O niuansach związanych z likwidacją i zbrojeniem ścian dyskutowano podczas drugiej części przedpołudniowego bloku wykładów Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Dr Józef Rusinek z PKW ZG „Sobieski” przedstawił problem stosowania kolejek spągowych w warunkach górotworu o niskich parametrach wytrzymałościowych. Dzięki zastosowaniu transportu kolejką spągową, sekcje zmechanizowane przy przezbrajaniu ściany można przemieścić bez demontażu, co znacznie skraca cały proces.
Dr Rusinek przedstawiając charakterystykę górotworu w ZG „Sobieski” zwrócił uwagę, że dodatkową niekorzystną okolicznością jest zawodnienie. W kopalni wypompowuje się 8 tys. m sześciennych wody na dobę.
- Mimo tak skomplikowanych warunków zastosowanie kolejki spągowej jest możliwe. Pozwala to na skrócenie czasu zbrojenia ściany oraz powoduje mniejsze wydatki – podsumował.
O zbrojeniu i likwidacji ścian wyposażonych w wysokowydajny kompleks ścianowy na przykładzie kopalni „Ziemowit” mówił Mirosław Janik. Ten interesujący referat wzbogacony był animacją komputerową.
- Kopalnia wydobywa 18-20 tys. ton węgla handlowego na dobę, na 3-4 ścianach. W latach 90. porównywalne wydobycie uzyskiwaliśmy przy eksploatacji 15 ścian. Przy takiej koncentracji należy dążyć do tego, aby przezbrojenie kompleksów ścianowych maksymalnie skracać – wyjaśnił prelegent.
Jego zdaniem momentem krytycznym w produkcji jest czas przezbrojenia. Aby proces ten przeprowadzony był sprawnie, należy wykonać chodnik likwidacyjny i stworzyć wydajny układ transportowy. Metodą stosowaną w „Ziemowicie”, pozwalającą na skrócenie budowy chodnika likwidacyjnego, jest stosowanie kombajnu chodnikowego.
Sam rabunek sekcji wykonywany jest przy zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych urządzeń. Dzięki temu w kopalni „Ziemowit” przezbrojenie ściany, wyposażonej w 128 sekcji, każda o masie 25 ton trwało ok. 3 miesięcy.
Czytaj więcej: SEP 2010 - Relacje z XIX Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.