Górnicze środowisko na galę konkursową Szkoły Eksploatacji Podziemnej czeka przez cały rok. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do przyznania prestiżowych nagród, ale także do przedstawienia raportów podsumowujących minionych 12 miesięcy w branży.
Podobnie będzie w czwartek (23 lutego), choć z jednym wyjątkiem. Nagrody w konkursie „Górniczy Sukces Roku”, który organizowany jest od ośmiu lat przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową i Szkołę Eksploatacji Podziemnej, wręczone zostały w styczniu podczas branżowego koncertu noworocznego. Podczas tegorocznej Gali, która odbędzie się w krakowskim hotelu Qubus, poznamy natomiast laureatów konkursu „Bezpieczna Kopalnia”, wyróżnionych w konkursie im. prof. Bolesława Krupińskiego, który objęty jest patronatem Przeglądu Górniczego oraz zwycięzców XII Turnieju Wiedzy Górniczej pod patronatem Trybuny Górniczej, portalu górniczego nettg.pl i Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Wśród branżowych raportów prezentowanych na Gali znajdą się „Raport o stanie górnictwa węgla kamiennego w Polsce w roku 2016” przygotowany przez katowicki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, „Raport o stanie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach w roku 2016” przedstawiony przez Wyższy Urząd Górniczy, „Raport o stanie górnictwa rud miedzi w Polsce w roku 2016” zaprezentowany przez KGHM Polska Miedź oraz „Raport o stanie górnictwa rud cynku i ołowiu w Polsce w roku 2016” przygotowany przez ZGH Bolesław. Wieczór zakończy wspólne zdjęcie uczestników Szkoły oraz koncert Mai Sikorowskiej, która wystąpi wraz z zespołem Sokół Orkestar.
Najpierw plenarne, następnie tematyczne
Obrady tegorocznej Szkoły rozpoczęły się w środę (22 lutego). Zgodnie z planami organizatorów, obrady SEP rozpoczęła sesja „Restrukturyzacja ponad wszystko”. Podczas niej zaprezentowano takie referaty, jak „Transformacja polskiej energetyki w kierunku mniej emisyjnej”, „Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego – historia, teraźniejszość i przesłanki na przyszłość”, czy „Kryzysowa sytuacja branży górnictwa węgla kamiennego – zmiana systemu zarządzania przedsiębiorstwami górniczymi”. Podczas sesji zaprezentowano także referaty obrazujące studium przypadku: budowę modelu funkcjonowania grupy węglowo-koksowej (JSW), tworzenia kopalń zespolonych na przykładzie PGG oraz roli samorządów w procesie restrukturyzacji branży. Tematem drugiej ze środowych sesji była „Kopalnia przyszłości”, wątek konsekwentnie podejmowany podczas kilku ostatnich edycji SEP.
Szkolenia i dyskusje
Czwartkowe przedpołudnie to aż dwanaście sesji tematycznych, w trakcie których poruszona zostanie taka tematyka, jak informatyka w górnictwie, transport i odstawa, nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż, eksploatacja w warunkach zagrożeń naturalnych, automatyzacja i robotyzacja czy technologia głębienia szybów. W trakcie drugiego dnia obrad odbędzie się także sesja „Górnictwo OK”. Podczas sesji przedstawione będą owoce rocznej pracy specjalistów zajmujących się społeczną odpowiedzialnością branży, którzy współpracują pod szyldem „Górnictwo OK.”.
W ostatnim dniu SEP przeprowadzone zostaną dwa bezpłatne panele dyskusyjno-szkoleniowe poświęcone niezwykle aktualnej problematyce. Tematem pierwszego z nich będzie: „Harmonizacja i standaryzacja klasyfikacji zasobów złóż kopalin, czyli dostosowanie polskiej klasyfikacji zasobów do międzynarodowego standardu znanego jako JORC Code”. Z kolei myślą przewodnią drugiego panelu będzie: „Doskonalenie systemu zarządzania kosztami ze szczególnym uwzględnieniem oceny efektywności procesu eksploatacji złoża”. Jak wskazuje dr Jerzy Kicki, tematy te tylko pozornie nie są ze sobą związane.
- To właśnie prawidłowa ocena ekonomiczna i wykazanie opłacalności eksploatacji zasobów decyduje o zaliczeniu zasobów do kategorii reserves, która odpowiada zasobom operatywnym w polskiej klasyfikacji zasobów. Mam nadzieję, że odbędą się z licznym udziałem geologów i pracowników kopalń, zainteresowanych tą problematyką – zachęca do udziału dr Kicki.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.