Koszty, efektywność, restrukturyzacja, kopalnia przyszłości. Wokół tej grupy zagadnień toczą się obrady tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która rozpoczęła się w środę (22 lutego) w Krakowie.
Wybór tematyki, jak zawsze ma to miejsce w przypadku tej największej i najbardziej prestiżowej konferencji górniczej w Polsce, nie jest przypadkowy. Przed rokiem jej uczestnicy zastanawiali się nad zagrożeniami i możliwościami, które stwarza kryzys. Obecnie rozpatrują metody uporania się z zapaścią branży i dzielą doświadczeniami wynikającymi z antykryzysowych działań.
- Szkoła, tak jak to leży w jej tradycji, musi reagować na bieżącą sytuację górnictwa szczególnie węgla kamiennego. Bardzo powoli wychodzi ono ze stadium kryzysu. Symptomy kryzysu były znane od dawna, lecz decyzje podejmowano ze znacznym opóźnieniem. Górnictwu węgla kamiennego poświęcimy niemal całą sesję plenarną organizowaną pod hasłem „Restrukturyzacja ponad wszystko” – mówi dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP i jej ojciec chrzestny.
Trudna sytuacja górnictwa i górniczej nauki odcisnęły swoje piętno na formie organizacji tegorocznej Szkoły. Po raz pierwszy od lat obrady SEP trwać będą nie pięć, lecz trzy dni.
- Mam nadzieję, że i tym razem nasze najbliższe spotkanie zaliczymy do interesujących i udanych. Organizowana jest też ona w nieco innej formule poprzez liczne prezentacje, a także działania o charakterze dyskusyjnym i szkoleniowym - zaznacza dr Kicki.
Jak co roku Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl, jako patroni medialni wydarzenia, relacjonują obrady Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Tradycyjnie jesteśmy też współorganizatorem Turnieju Wiedzy Górniczej.
Podczas tegorocznej SEP będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć naszego redakcyjnego kolegi Macieja Dorosińskiego, wykonanych podczas likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz.
W galerii: Otwarcie obrad XXVI Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Kraków, 22 lutego 2017 r. (zdjęcia: Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.