Przyspieszenie budowy czy modernizacji linii energetycznych najwyższych napięć, które mają zabezpieczyć dostawy prądu m.in. dla aglomeracji warszawskiej i krakowskiej zakłada poselski projekt nowelizacji specustawy przesyłowej.
W czwartek (9 lutego) projektem nowelizacji zajmą się posłowie sejmowej komisji energii i skarbu państwa. Autorzy projektu proponują, by zasadom specustawy przesyłowej z 2015 r. podlegały kolejne linie najwyższych napięć: modernizacja linii 400 kV Kozienice - Miłosna. Budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami. Budowa linii 400 kV Skawina - nacięcia linii Tarnów - Tucznawa oraz Rzeszów - Tucznawa. Modernizacja linii 220 kV Kozienice - Rożki i linii 220 kV Rożki - Kielce.
Uchwalona w 2015 r. tzw. specustawa przesyłowa ma pomóc w przyspieszeniu budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu. W praktyce dotyczy ona linii najwyższych napięć będących własnością operatora sieci przesyłowych - spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Takie linie są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju czy poszczególnych regionów. Głównym założeniem ustawy jest możliwość wywłaszczenia gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.
Za wywłaszczenie właścicielowi, czy użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej w rokowaniach z wojewodą. Gdy do takiego uzgodnienia nie dojdzie, wysokość odszkodowania ustala - w drodze decyzji - wojewoda. Zapisy ustawy stanowią też, że decyzja o lokalizacji linii jest w rękach właściwego wojewody i ma być wydana w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.
Zdaniem autorów projektu nowelizacji, dzięki rozszerzeniu listy linii i uznanie ich za strategiczne bezpieczeństwo, poprawi się bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Jak wyjaśniły PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne przebudowa linii Kozienice - Miłosna to jedno z innowacyjnych - dotąd nie branych pod uwagę rozwiązań. Zdaniem operatora pozwoli to na wyprowadzenie mocy z nowego bloku w Elektrowni Kozienice w kierunku centralnej i północno-wschodniej Polski.
- Modernizacja wybudowanej w 1970 roku linii 400 kV Kozienice - Miłosna, polegająca na jej przebudowie z linii 1-torowej na 2-torową oraz budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami, jest uzasadniona koniecznością efektywnego wyprowadzenia dodatkowej mocy z budowanego w Elektrowni Kozienice bloku 1075 MW - podkreśliły PSE.
W 2008 roku Elektrownia Kozienice zdecydowała o budowie nowego bloku o mocy 1075 MW, który powiększa moc zainstalowaną elektrowni o ponad 30 proc. Jednak - zdaniem operatora -istniejący układ sieci przesyłowej nie zapewnia niezawodnego wyprowadzenia mocy z rozbudowywanej elektrowni.
Dotąd zrealizowano szereg inwestycji związanych z uruchomieniem nowego bloku, kluczowego - jak podkreślają PSE - dla zasilania obszarów północno-wschodniej i wschodniej Polski oraz aglomeracji warszawskiej. Chodzi m.in, o działające już nowe stacje elektroenergetyczne: Ołtarzew, Siedlce Ujrzanów, Łomża, Ełk Bis i Stanisławów, a także linie 400 kV: Miłosna - Siedlce Ujrzanów, Ostrołęka - Łomża - Narew oraz Łomża - Ełk Bis. Na ukończeniu jest realizacja linii 400 kV Kozienice - Siedlce Ujrzanów.
PSE podkreślają jednak, że i te inwestycje nie są wystarczające do pełnego wyprowadzenia mocy z Kozienic. - Dlatego w dalszym ciągu prowadzone są analizy wykonalności realizacji inwestycji budowy linii Kozienice-Ołtarzew - podkreśliły PSE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.