Metale i tworzywa sztuczne do żółtego pojemnika, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a odpady bio do brązowego - tak wyglądać będą minimalne zasady segregacji odpadów, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca.
Ministerstwo środowiska przypomina, że od 1 lipca br. wejdą w życie nowe zasady segregacji odpadów komunalnych, które będą obowiązywały na terenie całej Polski. Od tej pory śmieci w gminach będą dzielone minimum na cztery frakcje. Do kontenera niebieskiego trafi papier, do zielonego - szkło (z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne - biały i szkło kolorowe - zielony pojemnik), żółtego - metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego - odpady ulegające biodegradacji.
Zgodnie z rozporządzeniem samorządy na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach będą miały pięć lat, czyli maksymalnie do 30 czerwca 2022 r. Stare zasady segregacji będą obowiązywać do końca obowiązujących umów z firmami odbierającymi śmieci, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2021 r.
Co zrobić jednak np. z zatłuszczonym papierem, kartonem po mleku, puszce po farbie, czy żarówką? Ministerstwo wyjaśnia, gdzie takie odpady powinny trafić.
Do niebieskiego pojemnika będą mogły trafić: opakowania z papieru, karton, tektura (także falista), katalogi, ulotki, prospekty, gazety i czasopisma, papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty i książki, papier pakowy czy torby i worki papierowe. Do niebieskiego worka nie będziemy mogli za to wyrzucić: ręczników papierowych i zużytych chusteczek higienicznych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru zatłuszczonego lub mocno zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, papierowych worków po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych, tapet, pieluch jednorazowych i podpasek, zatłuszczonych jednorazowych opakowań z papieru i naczyń jednorazowych czy ubrań.
Z kolei do zielonego kubła (szkło) trafią butelki i słoiki po napojach i żywności - w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych, szklane opakowania po kosmetykach - o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. W przypadku produktów szklanych gminy będą mogły rozdzielić zbiórkę takich odpadów na: szkło bezbarwne (biały kolor kubła) i szkło kolorowe (zielony).
Ministerstwo wyjaśnia, że do worka ze szkłem nie będą mogły trafić: ceramika, doniczki, porcelana, fajans, kryształy, szkło okularowe, szkło żaroodporne, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, reflektory, opakowania po lekach, rozpuszczalnikach, czy olejach silnikowych, lustra, szyby okienne i zbrojone, monitory i lampy telewizyjne, termometry czy strzykawki.
Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne, do którego wrzucić będzie można: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców.
Do takiego śmietnika nie będzie można jednak wyrzucić np. plastikowej butelki, jeśli będzie w niej jeszcze zawartość. W żółtym kontenerze nie powinny znaleźć się też: opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych, po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki po farbach i lakierach, czy zużyty sprzęt elektroniczny czy AGD.
Do brązowego śmietnika przeznaczonego na odpady bio, będzie można śmiało wrzucić: resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty czy trociny i korę drzew. Nie będzie można do niego wrzucić jednak kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, czy innych odpadów komunalnych w tym niebezpiecznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy możliwa jest poprawna segregacja odpadów na polskich osiedlach według podanego w artykule ABC? Autorzy mającej obowiązywać zasady właściwej segregacji śmieci widocznie nie mieszkają na osiedlu i nigdy nie widzieli osiedlowych śmietników. Będzie to kolejny martwy przepis! Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Dopóki nie będzie na osiedlach indywidualnych kontenerów lokatorskich w poszczególnych blokach (analogicznie do posesji prywatnych) dopóty zasada zbiorowych kontenerów nie umożliwi prawidłowej segregacji odpadów. Jeżeli nie mam racji - proszę mnie o tym przekonać. Mieszkaniec osiedla w niewielkiej miejscowości.
Jak wyżej a co zresztą
W artukule napisano o 4 rodzajach pojemników i odpadach, które mogą do nich trafić. Napisano także o odpadach, których nie wolno usuwać do ww. pojemników. Szkoda, że nie napisano co wobec tego powinno się tymi odpadami zrobić.