Polski rząd powinien ustanowić program rozwoju sektora węglowego, który będzie spójny z szerszą i długoterminową strategią energetyczną państwa. Plan dla górnictwa trzeba oprzeć o uczciwy kosztorys, przejrzystą rachunkowość i niepowielanie dotacji krzyżowo dla wytwórców elektryczności i kopalń węgla – stwierdza Międzynarodowa Agencja Energetyczna w Paryżu w zaleceniach dla Polski, które znalazły się w opublikowanym w środę (25 stycznia) raporcie energetycznym o naszych kraju.
- Węgiel pozostanie jeszcze przez wiele lat fundamentem polskiej energetyki – przyznają międzynarodowi eksperci, którzy w drugiej części kilkustestronicowego dokumentu zamieścili szczegółowe analizy sektorowe.
W rozdziale poświęconym górnictwu znalazły się zalecenia wykonawcze, z których pierwsze podkreśla konieczność opracowania przez rząd w Warszawie sensownej „mapy drogowej” dla krajowych kopalń węgla. Państwowe górnictwo należy objąć przejrzystymi kryteriami rentowności. Natomiast prywatni inwestorzy górniczy – zaleca MAE – muszą otrzymać od rządu możliwości rozwoju i konkurowania na rynku węgla w Polsce.
W średnim terminie celem programu dla górnictwa powinna być prywatyzacja branży. Jednak wpierw należy gruntownie zrestrukturyzować publiczne kopalnie. Za główną zasadę należy przyjąć konkurencyjność zakładów wydobywczych: te z nich, które nie przynoszą zysku, trzeba zamknąć, gdyż inwestycje muszą być kierowane do rentownych kopalń.
Trzeba zoptymalizować wykorzystanie zasobów, polepszyć zarządzanie kopalniami i skończyć z przerostem zatrudnienia w górnictwie.
Po trzecie - doradza MAE - reformatorom polskiego górnictwa nie wolno zapomnieć o czystości powietrza w miejscowościach i regionach narażonych na duże emisje. Rząd powinien więc posiadać racjonalny plan wygaszania opalanych węglem źródeł energii małej mocy, na przykład w mieszkalnictwie. Kotły i piece w tym zakresie trzeba zastępować czystszymi źródłami. Dobrym rozwiązaniem będzie także spalanie węgla w blokach elektroenergetycznych najwyższej światowej klasy.
MAE, czyli Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency - IEA) to organ koordynujący w światowej energetyce, utworzony w 1974 r. w celu wspierania państw w kryzysie dostaw ropy naftowej. Misja MAE ulegała przekształceniom i opiera się dziś na trzech założeniach: zapewnienie światowego bezpieczeństwa energetycznego, rozszerzanie współpracy między państwami, promowanie samowystarczalnej i przyjaznej środowisku energetyki przyszłości. MAE regularnie ocenia sytuację w sektorach energetycznych państw-członkowskich. Ostatni przegląd energetyczny Polski odbył się w 2011 r. Do organizacją afiliowanej przy OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) należą kraje UE (prócz Słowenii i Estonii), Norwegia, Szwajcaria, Japonia, Korea Południowa, Turcja, Nowa Zelandia, Australia, USA, Kanada i Japonia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Taki plan to mogę napisać w pięć minut za darmo! i sądzę że wielu z was też, więc po co światowi eksperci
Cieszy mnie ze bruksela zaaprobowała plan dla gornictwa, potrzeba teraz zdecydowanych działań zeby uporać sie z całym deficytem tej branzy
Bardzo dobrze ze sosnica nie dostaje taryfy ulgowej i nadal jest przewidziana do likwidacji, jesli oczywiscie okaze sie ze nie jest sie w stanie sama utrzymac
Swiatowi eksperci nie beda mowic polakom jak zyc i fedrowac
No to jeśli jacyś, pożal się Boże, międzynarodowi znachorzy zaczną uzdrawiać polskie górnictwo węgla, to mamy gwarancję, że będzie to definitywny koniec branży!
Statystyki Bruksela opublikowała decyzję ws. polskich kopalń 25 stycznia 2017, 19:47
Boże uchowaj polskie Górnictwo przed światowymi Ekspertami !