30 budynków, w tym jeden ze szpitali w Poznaniu jest już ogrzewanych ciepłem pochodzącym z Odlewni Volkswagen Poznań (VWP). Według koncernu to unikatowy w Europie przykład odzysku ciepła z procesów przemysłowych na potrzeby ogrzewania miejskiego. Realizowane przez VW Poznań i firmę Veolia Energia Poznań przedsięwzięcie pozwoli m.in. zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1 tys. ton rocznie. Rozwiązanie polega na przeprowadzeniu ciepła emitowanego przez sprężarki w Odlewni VWP poprzez węzeł cieplny Veolii bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jak podano w czwartek na uroczystości oficjalnego uruchomienia przedsięwzięcia, przekazywane ciepło pozwala ogrzać ok 2 tys. mieszkań.
- Dzięki temu projektowi, ciepło technologiczne powstające w wyniku procesów odlewniczych może być dalej wykorzystane przez naszych sąsiadów. Otwarty dziś moduł rekuperacji ciepła jest jednym z wielu działań Volkswagen Poznań na rzecz ochrony środowiska i najbliższego sąsiedztwa naszych czterech zakładów produkcyjnych" - poinformował w czwartek (26 stycznia) prezes zarządu Volkswagen Poznań Jens Ocksen.
Jak podkreślono w trakcie prezentacji innowacyjnego, realizowanego w Poznaniu rozwiązania, wytwarzanie sprężonego powietrza jest bardzo energochłonnym procesem - 80 proc. energii elektrycznej pobieranej przez sprężarki jest zamieniane na energię cieplną i przekazywane w postaci podgrzanej wody do ochłodzenia. Wdrożona w Poznaniu technologia firmy Atlas Copco zakłada odzysk energii z podgrzanej wody. W ramach projektu powstały m.in. dwa węzły ciepłownicze oraz blisko 2 km rurociągów.
- Odzysk ciepła nie jest niczym nowym, zazwyczaj ciepło jest wykorzystywane przez tego typu zakłady, jak VWP na potrzeby własne. Ponieważ tego ciepła było więcej niż zakład potrzebował, wpadliśmy wspólnie na pomysł, że można je wykorzystywać na potrzeby ogrzewania miejskiego. Według naszych informacji, to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce - powiedział dyrektor ds. komunikacji Veolia Energia Poznań Bartłomiej Pawluk.
Jak dodał, zastosowane w Poznaniu rozwiązanie jest też unikatowe w Europie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.