W styczniu 2016 r. rynki surowców wyczekiwały upragnionej odwilży cenowej. Ceny węgla i stali sięgają wieloletniego dna, więc musi nastąpić odbicie – przypomina portal mining.com w swym przeglądzie branżowym minionego roku.
Styczeń
Miedź kosztuje najmniej od 6,5 roku (4,27 tys. dol./t). Węgiel energetyczny potaniał w Australii do 50 dol./t, a koksujący dobił dziesięcioletniego minimum z ceną 75 dol./t. Cena rudy żelaza jest pięć razy niższa niż w 2011 r. Rozwój gospodarki chińskiej spowolnił do poziomu z lat 90. XX w.
Luty
Angielscy uczeni z Uniwersytetu w Exeter ogłaszają nową, niedrogą metodę poszukiwania złóż miedzi w skałach porfirowych, stanowiących aż 75 proc. światowych zasobów tego metalu.
Agencja ratingowa Moody's obniża ranking siedmiu światowych kompanii górniczych. Po raz pierwszy prawie śmieciowy status otrzymują akcje takich gigantów, jak Anglo American i Freeport McMoRan.
Marzec
Złoto drożeje o 20 proc. od początku roku. Rynkową jaskółką jest raport Preqin, który dowodzi, że gdy 2/3 banków zamyka górnicze kredyty, ponad połowa prywatnych funduszy inwestycyjnych włoży w górnictwo więcej pieniędzy niż dotąd - ok. 7 mld dol.
Kwiecień
Prezes BHP Billiton Andrew Mackenzie ogłasza na podstawie obserwacji cen surowców, którymi handluje firma, że nareszcie ceny przestały spadać. Raport SNL Metals & Mining pokazuje, że w pierwszym kwartale 2016 r. nakłady na budowę i rozbudowę kopalń wzrosły aż o 50 mld dol. Dzięki rewolucji łupkowej i wydajności wydobycia USA zaczynają zagrażać krajom OPEC na rynku ropy naftowej. Baryłka kosztuje 44,6 dol.
Maj
Po 3 latach sporów Rio Tinto postanawia zainwestować 5,3 mld dol. w największą na świecie kopalnię miedzi i złota Oyu Tolgoi w Mongolii. Zgłębiony zostaje najgłębszy w USA szyb (2,92 km) w kopalni srebra, cynku i ołowiu Lucky Friday w Idaho. Mimo zastoju w inwestycjach Australia wydaje na górnictwo więcej niż 11 najlepszych pod tym względem krajów (Kanada, RPA, Peru, Chile, USA, Brazylia, Chiny, Meksyk, Indie, Indonezja i Rosja).
Czerwiec
Raport PwC odkrywa, że w 2015 r. 40 największych firm górniczych świata po raz pierwszy w historii odnotowało tylko straty (27 mld dol.). Od lat boomu wartość tych firm zmalała o 200 mld dol. BMI Research ujawnia, że Chiny mają skrajnie niekorzystny stosunek zasobów własnych do konsumpcji, który zupełnie uzależnia je od obcych dostaw. Dla żelaza i złota wskaźnik ten jest pięć razy gorszy niż średnio na świecie.
Lipiec
Japoński producent maszyn Komatsu ogłasza zakup amerykańskiego potentata Joy Global za 3,7 mld dol.
Sierpień
Złoto drożeje najbardziej od początku 2014 r. Prognozy wieszczą dalsze podwyżki w razie wygranej Donalda Trumpa w USA. W atmosferze "gorączki złota" media donoszą o szczęśliwym poszukiwaczu metali, który w Australii natrafił na samorodek o wadze 4,1 kg wart ok. 250 tys. dol.
Wrzesień
Największa na globie kopalnia diamentów kompanii De Beers rozpoczyna wydobycie w podbiegunowej strefie na północnym zachodzie Kanady. Ceny węgla koksującego zaczynają szybować w górę i przebijają w spocie granicę 200 dol./t. Za spust, który uruchomił podwyżki, uznaje się polityczną decyzję rządu chińskiego o ograniczeniu pracy kopalń z 330 do 276 dni w roku.
Październik
Kompania Rio Tinto sprzedaje chińskiej firmie Chinalco za ponad 1,1 mld dol. udziały w największej na świecie kopalni rud żelaza Simandou w Gwinei. Od końca lat 90. XX w. firma wydała na jej budowę 3 mld dol.
Listopad
Eksperci przestrzegają, że wzrost cen węgla koksującego nie może być trwały, a trend niebawem ulegnie załamaniu. Surowiec do wyrobu stali kosztuje 270,5 dol./t, czterokrotnie drożej, niż przed rokiem.
Grudzień
Chiny i Korea Południowa uzgadniają z rządem Chile budowę gigantycznej fabryki baterii litowych. Chile ma największe na globie zasoby i jest największym producentem litu. Spółka Vale otworzyła w Brazylii największą w świecie kopalnię rud żelaza o nazwie S11D. Budowa kompleksu z zakładem przeróbczym, drogami i lotniskiem rozpoczęła się w 2001 r. Żywotność kopalni oblicza się na 30 lat.
Po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA na rynkach surowcowych trwa ożywienie. Ceny węgla i ropy naftowej rosną, a przemysł górniczy spodziewa się wsparcia od nowej administracji USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.