Nie od dziś wiadomo, że przyłączenie się do sieci ciepłowniczej jest najtańszą możliwością pozyskiwania ciepła. To rozwiązanie promują jego producenci. Wrocławska Kogeneracja SA zachęca do skorzystania z programu KAWKA. Spółka ogrzewa ok. 60 proc. mieszkań stolicy Wrocławia. W ramach procesu przyłączenia do sieci ciepłowniczej spółka pokrywa dodatkowo m.in. koszty instalacji węzła cieplnego, koszty projektu instalacji w części wspólnej budynku i systemów pomiarowych.
W ubiegłym roku, w ramach KAWKI podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej blisko 100 mieszkań - informuje Maciej Tomaszewski, dyrektor handlu i rozwoju KOGENERACJI. - Każdy zarządca likwidujący źródło węglowe, a podłączający się do sieci ciepłowniczej, może otrzymać zwrot 70 proc. kosztów takiej zamiany źródła ogrzewania. Dodatkowo, jeśli podpisze z KOGENERACJĄ umowę na sprzedaż ciepła, może otrzymać od nas 3 tysiące zł – podkreśla Tomaszewski.
W ramach procesu przyłączenia do sieci ciepłowniczej spółka pokrywa dodatkowo m.in. koszty instalacji węzła cieplnego, koszty projektu instalacji w części wspólnej budynku i systemów pomiarowych.
- Przyłączenie do sieci ciepłowniczej jest rozwiązaniem korzystnym finansowo, a także bezpiecznym i wygodnym, bo nie trzeba się martwić o zakup opału, czy konserwację pieca – zaznacza Maciej Tomaszewski.
Elektrociepłownia Wrocław spala węgiel dla uzyskania ciepła. Przez to, że ma instalacje wychwytujące toksyczne związki powstałe w procesie, emituje wielokroć mniej zanieczyszczeń od domowych pozaklasowych instalacji węglowych o sumarycznej mocy odpowiadającej tej, którą dysponuje Kogeneracja.
- Uruchomione w Elektrociepłowni Wrocław instalacje odsiarczania i odazotowania zmniejszyły emisję tlenków siarki do atmosfery pięciokrotnie, a emisji tlenków azotu trzykrotnie. Dzięki tym inwestycjom dostosowaliśmy nasze urządzenia wytwórcze do nowych, obowiązujących od 2016 roku norm emisyjnych – podkreśla Maciej Tomaszewski.
Technologia wykorzystywana do odsiarczania spalin w EC Wrocław nazywana jest tzw. metodą mokrą wapienno-gipsową. Widocznym efektem prawidłowego funkcjonowania instalacji jest obłok skroplonej pary wodnej unoszący się nad nowym kominem.
– To sprawdzona, nowoczesna i ekologiczna technologia, która ma bardzo wysoką skuteczność. Przede wszystkim pozwala na produkowanie ciepła i energii elektrycznej bez szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej to skuteczne narzędzie w walce ze smogiem - zapewnia dyrektor Tomaszewski.
Kogeneracja SA należy do Grupy EDF w Polsce. Ogrzewa ok. 60 proc. mieszkań stolicy Wrocławia. Spółką ma trzy zakłady produkcyjne: EC Wrocław, EC Czechnica i EC Zawidawie o łącznej mocy elektrycznej 365,7 MW i cieplnej 1080,4 MWt. Od 2000 r. Kogeneracja jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.