W Wyższym Urzędzie Górniczym w środę (18 stycznia) po raz drugi obradowała komisji do zbadania okoliczności i przyczyn tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 29 listopada 2016 r. w ZG Rudna należącym do KGHM Polska Miedź SA. Zginęło wówczas 8 górników, a 6 zostało rannych.
Przedstawiono m.in. stan prac związanych z usuwaniem skutków tąpnięcia, aktualny stan badań prowadzonych przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu wraz z oceną akcji ratowniczej, uwarunkowania dotyczące utrzymywania i oddziaływania Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, weryfikację lokalizacji i energii wstrząsów, które spowodowały tąpnięcie. Przeanalizowano także aktualny stan prac związanych z określeniem możliwości i zasad prowadzenia dalszej eksploatacji złoża w rejonie zaistniałego zdarzenia. Ponadto ustalono terminy ukończenia ekspertyz niezbędnych dla wyjaśnienia przyczyn zdarzenia.
Kolejne posiedzenie Komisji zaplanowano na 16 lutego.
Przypomnijmy: 29 listopada 2016 r. doszło do potężnego wstrząsu w sektorze G23 ZG Rudna. Była to to tzw. górnicza ósemka w dziesięciostopniowej skali. Wstrząs był bardzo silny i spowodował duże zniszczenia. Wstrząs miał miejsce na głębokości 1100 m, a jego magnituda wynosiła około 3,4. Zginęło wówczas 8 górników, a 6 zostało rannych. Był to najtragiczniejszy dzień w historii KGHM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.