Kiedy opadły już emocje po sylwestrowej zabawie jak kurz i dym po sztucznych ogniach, możemy jeszcze na chwilę wrócić do minionego roku i dokończyć nasz przegląd najważniejszych wydarzeń. Po dość nieciekawej pierwszej połowie 2016 r. przychodzi czas na tę lepszą, pełną wzrostów, małych i większych sukcesów, dobrych pomysłów i nadziei na nadchodzące 12 miesięcy.
Lipiec
W lipcu Ministerstwo Energii rozpoczęło pracę nad Programem dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2016-2030. Dokument miał być uzupełnieniem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, w której wyjątkowo skromnie ujęto temat górnictwa. Program jest już dokumentem (prawie) kompletnym, z naprawdę trafnymi diagnozami i ciekawymi pomysłami na przywrócenie branży świetności.
Sierpień
Bardzo nerwowo zrobiło się w Węglokoksie, który po uratowaniu bankrutującej Kompanii Węglowej postanowił wrócić do swojej głównej aktywności – eksportu polskiego węgla. Po kilku udanych transakcjach ze wsparciem dużych zagranicznych firm tradingowych, zajmujących się do tej pory głównie importem do Polski, nagle okazało się, że katowicka spółka… nie ma czego sprzedawać. Z tego powodu przegapiła szansę na „rozepchanie” się na rynku tureckim kosztem Rosji oraz na kilka dużych kontraktów w zachodniej Europie. Nieco zaniepokojeni sytuacją byli też odbiorcy w Polsce, głównie ci z sektora elektrociepłowni, do których węgiel z kopalni Bobrek kilka razy zwyczajnie nie dojechał.
Wrzesień
We wrześniu na dobre rozgorzała zapoczątkowana wiosną wojna polsko-francuska pod flagą energetyczną. EDF, który jeszcze w 2015 r. postanowił wyzbywać się polskich aktywów węglowych celem zasilenia gotówką swoich projektów jądrowych we Francji i w Wielkiej Brytanii, był głuchy na ciche prośby Ministerstwa Energii o wstrzymanie się z wyprzedażą do czasu, kiedy odpowiednimi środkami dysponować będą rodzime spółki energetyczne. Francuzi nie zamierzali czekać i dogadali się z czeskim EPH, dla którego nabycie elektrowni Rybnik było ostatnią deską ratunku dla PG Silesia, od pięciu lat niewykazującej zysków. Resort postanowił jednak wykorzystać nowe prawo i zablokował wszystkie transakcje, faworyzując polskie konsorcjum. W efekcie EDF poskarżył się w Europie, a ministerstwo odpowiedziało wzmożonymi kontrolami w Rybniku. Nie chcąc wdawać się w boje z resortem, drugi francuski koncern – Engie – zdecydował się na sprzedaż swojego zakładu w Połańcu Enei za miliard zł.
Październik
Nieoficjalnie poznaliśmy strategię poznańskiej Enei, a konkretniej – jej kozienickiej spółki-córki zajmującej się zakupami węgla, która postanowiła, że zajmie lukę po EDF Paliwa, do tej pory najsilniejszego gracza na tradingowym boisku w Polsce. Dzisiaj możemy tylko dodać, że z tych planów chyba nic nie wyjdzie – KHW trafi bezpośrednio do PGG, więc 350 mln zł płynące z Poznania na Śląsk nie pozwoli Enei Trading położyć ręki na dobrym węglu z Holdingu.
Listopad
W listopadzie wielki sukces odtrąbiło Ministerstwo Energii, kiedy Komisja Europejska notyfikowała program zamykania kopalń. Przedwczesne to jednak bicie w dzwon, ponieważ zdecydowanie większe znaczenie będzie miała dopiero decyzja w sprawie pomocy dla Polskiej Grupy Górniczej, a tej w związku z pomysłem mariażu PGG i Katowickiego Holdingu Węglowego spodziewać się możemy najwcześniej na przełomie wiosny i lata.
Grudzień
Po listopadowych rekordach cenowych, gdzie ceny API2 dochodziły do 90 dolarów za tonę, w południowoafrykańskim Richards Bay przekraczały 100 dolarów a w australijskim Newcastle nawet 110 dolarów, w grudniu ceny węgla zaczęły się nieco spłaszczać. Jednak w porównaniu z początkiem roku indeksy są na bardzo wysokim poziomie, nie widzianym od 2012 r. Od cen jeszcze bardziej skoczyła wartość akcji polskich spółek węglowych – warszawska giełda zobaczyła dziesięciokrotny wzrost akcji JSW!
Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i portalu polishcoaldaily.com
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.