Koniec roku to bezsprzecznie czas podsumowań. Zwróciliśmy się o wskazanie takich „kamieni milowych” dla polskiego górnictwa do osób związanych z branżą. Nasi rozmówcy podzieli się z czytelnikami refleksjami, dotyczącymi najważniejszych wydarzeń w sektorze lub w kierowanych przez siebie spółkach.
MAREK TOKARZ, prezes zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń:
Za wydarzenie roku w górnictwie uważam powstanie Polskiej Grupy Górniczej. To był najważniejszy i najtrudniejszy element restrukturyzacji branży, dający nowy impuls do działania zarówno kopalniom włączonym w tę grupę, jak i przedsiębiorstwom górniczym pozostającym poza nią. Przeprowadzenie wewnętrznej konsolidacji, działania racjonalizujące zatrudnienie i zmiany procesu zarządzania dały pozytywne rezultaty, a w połączeniu ze wzrostem cen węgla pozwoliły na osiągnięcie wyniku lepszego od założeń ekonomicznych.
Wzrost cen węgla to drugie ze zdarzeń, które wskazuję jako mające wpływ na kondycję górnictwa w mijającym roku. Ceny węgla na początku 2016 r. były fatalne i nie dawały powodu do optymizmu. W połowie lutego br. za tonę surowca płacono niewiele ponad 43 dolary. Na początku czerwca br. ceny przekroczyły poziom 50 USD za tonę, na koniec września br. już 70 USD, a teraz jest to prawie 90 USD. Trudno oczekiwać, że trend wzrostowy będzie długotrwały i w ten sposób należy go traktować. Jednak moment, w którym wystąpił, jest niezwykle korzystny, gdyż w trudnym czasie dla branży pozwala na sprawniejsze prowadzenie koniecznej restrukturyzacji.
Trzecim wydarzeniem jest bezprecedensowe wykorzystanie przez Ministerstwo Energii możliwości, jakie daje aktywne włączenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w proces wygaszania zakładów, zagospodarowania zbędnego majątku przedsiębiorstw górniczych i koordynacji działań dotyczących wykorzystania pakietów osłonowych dla osób odchodzących z branży. Rola przypisana SRK w tzw. ustawie o restrukturyzacji górnictwa została przez resort na nowo zdefiniowana. Z kolei decyzja Komisji Europejskiej akceptująca przeznaczenie 7,58 mld zł na łagodzenie skutków zamykania kopalń dała narzędzia służące właściwemu zagospodarowywaniu przekazywanych kopalń i ich majątku oraz gwarantuje płynność procesu stosowania pakietów osłonowych dla pracowników wygaszanych kopalń. Cieszy mnie, że SRK jest uczestnikiem procesów, które wspomagają budowę nowoczesnego i efektywnego górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jestem pod wielkim wrazeniem ze prezes rozmawiał ze strona spoleczna i cały czas informował ludzi o tym co sie dzieje dookoła.
Dzisiaj nadajemy gornictwu nowy obraz i to teraz jest najlepszy czas na takie reformy. nikt pracy nie traci i to jest chyba podejscie jakie chciałby otrzymac kazdy polak.
Mimo najwiekszej nagonki na pana tokarza, wyszedł do górników i rozmawiał z nimi jak z ludzmi. Rylle i wanale go zakrzyczeli ale nie zmienia to faktu ze rozmawiał z nimi cały czas.
Wy z makoszów to powinniście go po zadku całować bo gdyby nie on to byście juz dawno kasy na wyplaty nie mieli
Likwidator! Makoszowy ci tego nie zapomni