Zgodnie z wytycznymi UE komisje sejmowe postanowiły, że Polska nie będzie dłużej przestrzegać Europejskiej Karty Społecznej Rady Europy, która wprowadzała zakaz pracy kobiet na przodku w kopalni. Projekt ustawy został przygotowany przez rząd, teraz zajmie się nim Sejm.
W Polsce kobiety nie mogły pracować w kopalniach od 1935 r. Wtedy nasz kraj przyjął wytyczne Międzynarodowej Organizacji Pracy. – W okresie międzywojennym było to światowe osiągnięcie – mówi "Rzeczpospolitej" poseł Karol Karski (PiS), wiceszef Komisji Spraw Zagranicznych. – Z tej konwencji już się wycofaliśmy. Pod naciskiem UE wycofujemy się teraz z innej konwencji.
– Te rozwiązania tak naprawdę pogarszają sytuację kobiet – uważa poseł Karski.
Zakaz ciężkiej pracy pozostanie jednak utrzymany dla kobiet w ciąży lub karmiących.
Unijną wizję równouprawnienia kobiet w "męskich zawodach" tłumaczy posłanka Izabela Jaruga-Nowacka (SLD): – Nadmiar ochrony także jest dyskryminacją. Kobiety mówiły mi często, że wolałyby pracować w kopalni, niż utrzymywać się z żebractwa lub prostytucji. Argumentem za zakazem pracy w kopalni dla kobiet była ochrona zdolności reprodukcyjnych kobiety. A co, jeśli kobieta nie chce mieć dzieci? I co w takiej sytuacji z ochroną zdolności reprodukcyjnych mężczyzn? – pyta posłanka.
Szczepan Kasiński ze związku zawodowego "Sierpień 80" w kopalni "Wujek" nie przypomina sobie kobiety, która chciałaby pracować na przodku. – To jakiś wymuszony i niepotrzebny przepis – komentuje zniesienie zakazu na łamach "Rzeczpospolitej".
Tymczasem w portalu nettg.pl wielokrotnie od dawna opisywaliśmy problem zatrudnienia kobiet w kopalniach. Pracują stosunkowo często i wyjątkowo ciężko w zakładach mechanicznej przeróbki węgla.
Debatę nad zatrudnieniem kobiet w górnictwie przeprowadziła "Trybuna Górnicza" w marcu 2007 roku (o jej przebiegu informował portal nettg.pl).
Czytaj więcej: Kobiety do kopalń!? Dlaczego nie?
W galerii: Zdjęcia z wystawy "Kobiety kopalni" Arkadiusza Goli w galerii "Zmiękczalnia" w skansenie "Królowa Luiza" w Zabrzu (listopad 2009 roku)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
BRAWO! Skoro ma byc rownouprawnienie - a i na przodku bedzie sie lepiej pracowalo :)