Pod Pomnik Ku Czci Górników Kopalni Węgla Kamiennego Wujek w piątek (16 grudnia) tuż po godzinie 13. stawili się uczestnicy tegorocznej edycji „Biegu Dziewięciu z Wujka”. Wzięła w nim udział przede wszystkim młodzież, uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z całego regionu.
- Przybiegacie tu, aby uczcić śmierć naszych kolegów. W tym miejscu, gdzie dzisiaj złożycie kwiaty, była brama wjazdowa na teren kopalni. 35 lat temu rozbito ją czołgami, a za nimi na teren kopalni weszły plutony milicji z tarczami, pałkami i wyrzutniami gazów łzawiących. Walka na terenie kopani trwała kilka godzin. Z komunikatów, które do nas docierały, sytuacja była czytelna. Jeden z dowódców powiedział: „całą chemię zużyliśmy, albo użyjemy broni, albo będziemy musieli się wycofać”. W końcu się wycofali, a ich miejsce zajął pluton specjalny. Zginęło dziewięciu górników, a 23 zostało rannych. Nim do tego doszło ludzie bronili zakładu, podchodzili do bramy, trzymali się za ręce. Przy szesnastostopniowym mrozie milicjanci bili ich pałkami, polewali wodą, wrzucano granaty gazowe do mieszkań, jeśli ktoś się wychylił z balkonu – mówił do zgromadzonej młodzieży i jej opiekunów Krzysztof Pluszczyk, jeden z uczestników strajku w kopalni Wujek w 1981 r., obecnie przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek w Katowicach.
Młodzież przybyła z sosnowymi krzyżami, na których widniały fotografie pomordowanych górników.
W uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem przy kopalni Wujek wzięły również udział rodziny ofiar pacyfikacji zakładu.
W galerii: na mecie "Biegu Dziewięciu z Wujka". Katowice, 16 grudnia 2016 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.