Dworzec kolejowy w Gliwicach otworzył oficjalnie w środę (14 grudnia), po prawie dwuletniej modernizacji, zarządca dworcowej infrastruktury, spółka PKP SA. Pochodzący z lat 20. ub. wieku obiekt - po odnowieniu i budowie hali nad peronami - stał się jednym z dworców kategorii premium.
Do obiektów kategorii premium PKP SA zalicza ważne węzły komunikacyjne, obsługujące ruch krajowy i międzynarodowy.
Jak zaznaczył podczas środowej uroczystości odpowiedzialny za inwestycje członek zarządu PKP SA Marek Michalski, spółka stara się dążyć, aby podróżni chcieli korzystać z jej dworców. Mówiąc o gliwickim obiekcie po przebudowie podkreślił, że stał się on dostępny dla wszystkich pasażerów - także tych z ograniczonymi możliwościami poruszania się, z dużymi bagażami, dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.
- Widzimy nasze dworce w szerszym wymiarze. Chcemy, aby każdy pasażer dobrze się na nich czuł od momentu wejścia do zakończenia podróży - jestem przekonany, że to droga, aby pasażerowie w większym stopniu korzystali z polskich kolei. () Chcemy też, aby były to obiekty spełniające funkcję miastotwórczą - akcentował przedstawiciel zarządu PKP SA.
Dziękując władzom Gliwic za dotychczasową współpracę Michalski wskazał, że intencją PKP SA było m.in. otwarcie dworca dla podróżnych z różnych kierunków - od strony sieci kolejowej, od strony miasta, ale też pod kątem przygotowywanej przez samorząd budowy centrum przesiadkowego w najbliższym sąsiedztwie.
Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz ocenił, że mieszkańcy Gliwic i okolic czekali na otwarcie zmodernizowanego dworca "z utęsknieniem, bardzo długo" i że są "bardzo szczęśliwi, że taka jakościowa zmiana nastąpiła". - Ten dworzec jeszcze stosunkowo niedawno był taką antywizytówką miasta. W tej chwili jest prawdziwą wizytówką, z której możemy być dumni - uznał.
Wskazując na miastotwórczy wymiar dworca Frankiewicz zaznaczył, że wkrótce obiekt stanie się częścią większej całości - planowanego w otoczeniu dużego węzła przesiadkowego, nazywanego przez samorząd "Bramą Metropolii Silesia". Rozpoczęcie prac budowlanych - przewidywanych do współfinansowania środkami unijnymi - zakładane jest na 2018 r.
Na razie podróżni mogą korzystać z dworca kolejowego po gruntownym remoncie i nadaniu całemu kompleksowi nowoczesnej oprawy. Było to jedno z największych ostatnich przedsięwzięć kolejowych w regionie. Prowadziły je spółki PKP SA, do której należy gmach dworca, oraz PKP PLK - właściciel infrastruktury torów i peronów.
Z zewnątrz odnowiono i podświetlono elewację budynku wraz z detalami architektonicznymi. Wewnątrz renowacji poddano mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Dwa dworcowe hole - główny i mniejszy, tzw. autobusowy - połączono korytarzem. Pojawiły się nowe wyświetlacze, wymieniono system informacji głosowej, zniesiono bariery architektoniczne. Zastosowano rozwiązania dla osób niedosłyszących i słabowidzących.
Pod kątem użyteczności dla wszystkich podróżnych zamontowano ruchome schody oraz windy, obniżono część okienek kasowych i przystosowano toalety. Gruntownie przebudowano perony - wykonano nową nawierzchnię, tunele i zupełnie nową konstrukcję zadaszenia nad peronami. W obrębie stacji wymieniono tory, pod którymi zamontowano maty wibroizolacyjne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.