Zawiedzeni wyjątkowo skromnym ujęciem w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju problemów polskiego górnictwa – branży odpowiadającej za pozyskiwanie paliwa wykorzystywanego w ponad 80 proc. produkcji energii w Polsce – mają w końcu powody do zadowolenia w związku z poważnym ujęciem tego zagadnienia w nowym dokumencie tworzonym właśnie przez drugi resort na placu Trzech Krzyży.
O ile powstały w Ministerstwie Rozwoju SOR temat ten streścił do raptem kilku linijek, o tyle tworzona właśnie Strategia tworzony właśnie przez Ministerstwo Energii Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce na lata 2016-2030, prezentujący kierunki rozwoju branży wraz z celami i działaniami niezbędnymi dla ich osiągnięcia, to już dokument obszerny w treści i podchodzący do sprawy z właściwą skrupulatnością. Pojawia się jednak kilka uwag, co do jego zawartości.
Podzielony na cztery rozdziały dokument już teraz ma 70 stron, a jest wciąż na etapie konsultacji i dopracowywania.
Rozdział pierwszy to przede wszystkim analiza historyczna i diagnoza aktualnych problemów polskiego i światowego rynku węgla kamiennego, czyli zagadnienia, na które SOR poświęca tylko jeden (choć najdłuższy) akapit, do tego z błędnymi tezami, nawet w nowej, odświeżonej wersji (np. nieaktualna już kwestia zbyt niskich indeksów węgla na rynkach światowych). W Programie… omówiono szczegółowo m.in. tematykę cen, zapotrzebowania na węgiel, spraw strukturalnych oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego.
Rozdział drugi to prognozy, czyli element bez których nie można tworzyć żadnych analiz strategicznych, na które to właśnie poświęcono rozdział trzeci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.