PKB niewyrównany sezonowo - w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego - wzrósł w trzecim kwartale br. realnie o 2,5 proc., w porównaniu do analogicznego okresu 2015 - podał GUS. Inwestycje w trzecim kw. spadły o 7,7 proc., a popyt krajowy wzrósł o 2,9 proc. "W stosunku do opublikowanego w dniu 15 listopada 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla III kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się" - napisano w środowym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.
Dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych GUS Maria Jeznach poinformowała, że po trzech kwartałach 2016 r. wzrost PKB wynosi 2,9 proc.
Urząd podał też, że w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,2 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału i był wyższy niż przed rokiem o 2,2 proc.
W ujęciu kwartalnym, PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,2 proc., po wzroście o 0,8 proc. kdk w drugim kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach tzw. flash, że w trzecim kwartale liczonym rok do roku PKB wzrósł o 2,5 proc., a kwartał do kwartału o 0,2 proc.
Ponadto, GUS skorygował wzrost PKB w czwartym kwartale 2015 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. oraz utrzymał szacunek wzrostu w pierwszym kw. br. na poziomie 3,0 proc. i w drugim kw. 2016 roku na poziomie 3,1 proc.
- Ryzyko korekt będzie już dużo mniejsze. To, co się teraz wydarzyło, to było uspójnienie danych kwartalnych do danych rocznych, które były publikowane 19 października - powiedziała Maria Jeznach.
Z danych GUS wynika także, że inwestycje w trzecim kwartale br. spadły o 7,7 proc. rdr.
W trzecim kwartale 2016 r. popyt krajowy wzrósł rdr o 2,9 proc., czyli był wyższy odnotowanego w drugim kwartale br., kiedy wyniósł 2,2 proc. "Wpłynął na to wysoki wzrost spożycia ogółem, który wyniósł 4,1 proc. (wobec 3,4 proc. w II kwartale br.) oraz, mniejszy niż w II kwartale, spadek akumulacji brutto o 1,7 proc. (spadek o 2,8 proc. w II kwartale br.)" - podał GUS.
Jak dodano, spożycie w sektorze gospodarstw domowych rosło w tempie 3,9 proc. w skali roku i było wyższe niż w drugim kwartale 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.