Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób. Najniższe, 2,1 proc. bezrobocie było w Poznaniu, a najwyższe, 27,3 proc. - w regionie szydłowieckim na Mazowszu.
We wrześniu stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 8,3 proc. Wówczas w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 324,1 tys. osób.
Najniższe bezrobocie zarejestrowano w Poznaniu - wyniosło ono 2,1 proc. W Warszawie, Katowicach i we Wrocławiu było to po 2,9 proc.
W Wielkopolsce zarejestrowano najniższe bezrobocie - wyniosło ono 5 proc. W województwie śląskim wyliczono je na 6,6 proc., podobnie jak w Małopolsce. W województwie mazowieckim było to 7,2 proc. i to tu zarejestrowano najwyższą w kraju stopę bezrobocia - w regionie szydłowieckim wyniosła 27,3 proc. Stopa bezrobocia w województwach podkarpackim wyniosła 11,3 proc., w zachodniopomorskim i świętokrzyskim po 10,6 proc., w podlaskim 10,4 proc., lubelskim 9,9 proc., w pomorskim i dolnośląskim po 7,2 proc., w lubuskim 8,4 proc., łódzkim 8,6 proc., a warmińsko-mazurskim - 13,7 proc.
Jak wynika z piątkowej publikacji GUS, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc.
GUS wyliczył też, że w październiku do urzędów pracy zgłoszono 117 tys. ofert pracy, czyli o 15,9 proc. mniej niż we wrześniu i więcej o 5,9 proc. niż rok temu.
Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) stopa bezrobocia w trzecim kwartale br. wyniosła 5,9 proc.
Liczenie bezrobocia BAEL jest zalecane przez Międzynarodową Organizację Pracy. Metoda ta jako osobę bezrobotną definiuje taką, która jednocześnie spełnia następujące kryteria: ukończyła 15 lat, nie pracuje ani nie uczy się zawodu z elementami nauki praktycznej, szukała aktywnie pracy w tygodniu badania lub w ciągu sześciu tygodni poprzedzających badanie, jest zdolna do podjęcia pracy w tygodniu badanym lub następnym i wyraża gotowość do podjęcia takiej pracy.
Do wyliczenia stopy bezrobocia rejestrowanego przyjmuje się, że bezrobotny to taka osoba, która jest aktualnie zarejestrowana zgodnie z prawem danego kraju jako poszukująca pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.