Kolejna akcja w zabytkowej Wieliczce z cyklu "przyjemne z pożytecznym". 15 grudnia będzie można oddać krew pod ziemią. Krwiodawcy otrzymają w bonusie do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Trasę Górniczą, a każdy zwiedzający kopalnię - dedykowany akcji upominek (plus czekolady o równowartości energetycznej 4500 kcal). "Podaruj krew, podaruj życie" to druga edycja tej szczytnej akcji organizowanej w zabytkowej kopalni.
Organizatorami akcji są" Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz MK NSZZ Solidarność przy Kopalni Soli Wieliczka. Przedsięwzięcie wpiera Kopalnia Soli Wieliczka i zapraszają do komory Jana Haluszki (na głębokości 100 m). zjazdy szybem Daniłowicza co 30 minut od godziny 10.00 do 14.30. W tej komorze zazwyczaj organizowane są imprezy kulturalne, spotkanie itp. Nie ma medycznych przeciwwskazań, by można było w tym miejscu i na tej głębokości oddawać krew.
- Podziemna akcja ma na celu nie tylko oddawanie krwi, ale także popularyzowanie tej formy pomocy innym. W akcji zapewne wezmą udział górnicy i mieszkańcy Wieliczki, mamy nadzieję, że włączą się do niej także turyści. Chcemy by do krwiodawstwa w dniu wydarzenia zachęcali przewodnicy - wyjaśnia Damian Konieczny, prezes zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna.
Przypomnijmy, że podczas pierwszej edycji akcji "Podaruj krew, podaruj życie" (przeprowadzono ją w lipcu na powierzchni, w siedzibie uzdrowiska kopalni) w ciągu 6 godzin udało się zebrać aż 37 litrów krwi. To dobry wynik. Na apel odpowiedziało blisko 100 osób - górników (nie tylko z Wieliczki), wieliczan, krakowian, a nawet mieszkańców Myślenic.
Nie ma się czego bać. Pobieranie krwi trwa ok. 10 minut i jest bezbolesne. Od dawcy ok. 450 ml krwi. O dopuszczeniu do akcji decydować będzie lekarz. Przed donacją warto wypocząć, zjeść lekki posiłek, pić dużo wody i soków. Po zarejestrowaniu się kandydat na krwiodawcę otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz. Pytania dotyczą m.in. stanu zdrowia. Następnie pobierana jest próbka krwi, którą na miejscu sprawdza się m.in. pod kątem zawartości hemoglobiny. Zanim chętny zasiądzie na specjalnym fotelu, spotyka się z lekarzem. Warto również pamiętać, że trzeba ważyć powyżej 50 kg, być pełnoletnim (lecz nie starszym niż 65 lat), a od ewentualnego poprzedniego pobrania krwi musi minąć co najmniej 8 tygodni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.