Ponad 400 mln dolarów wyniosła w ubiegłym roku wartość wymiany handlowej między Polską a obwodem kaliningradzkim. To dwukrotnie mniej niż jeszcze trzy lata wcześniej - powiedział PAP w środę (5 października) Aleksander Milota z Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie.
Nawiązywaniu kontaktów handlowych i promocji gospodarczej poświęcone jest odbywające się w środę w Olsztynie Forum Współpracy Gospodarczej między obwodem kaliningradzkim a województwem Warmińsko-Mazurskim. Forum Biznesowe odbywa się wraz z posiedzeniem XVI Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.
Uczestnikami Forum są przedsiębiorcy i samorządowcy z Warmii i Mazur oraz Kaliningradu.
- Współpraca gospodarcza między obwodem kaliningradzkim a Polską odbywa się dziś w trudnych uwarunkowania również ekonomicznych. Dzisiejszy kurs rubla bardziej sprzyja wywozowi towarów z Rosji niż importowi z innych krajów. Z dewaluacją wiąże się również wysoka cena kredytu, czyli to wszystko tworzy trudne uwarunkowania zarówno dla handlu, jak i realizacji projektów o charakterze inwestycyjnym. Wpływa to na spadek wzajemnej wymiany. To dotyczy zarówno relacji polsko-rosyjskich ogółem, w tym obwodu kaliningradzkiego z Polską - podkreślił kierownik wydziału promocji handlu i inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie Aleksander Milota.
Dodał, że w zeszłym roku wartość wymiany handlowej między Polską a obwodem kaliningradzkim wyniosła ponad 400 mln dolarów; to dwukrotnie mniej niż trzy lata temu. W wymianie handlowej przeważa zdecydowanie polski eksport do regionu kaliningradzkiego, w stosunku do dostaw z regionu do Polski.
Podkreślił, że współpraca gospodarcza między obwodem kaliningradzkim a Polską koncentruje się głównie w trzech sektorach. Pierwszym jest budownictwo i materiały budowlane, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie, ponieważ w Kaliningradzie realizowanych jest wiele inwestycji turystycznych, a także trwa budowa obiektów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 r.
Drugim jest sektor rolno-spożywczy. Jak powiedział Milota, w warunkach zakazu dostaw szeregu artykułów spożywczych do Rosji, rozwija się tamtejsze rolnictwo, stąd zapotrzebowanie np. na maszyny rolnicze, i w niektórych inwestycjach w tej branży uczestniczą również polscy przedsiębiorcy.
Trzeci to szeroko rozumiana branża usług turystycznych. Chodzi o tradycyjną turystykę, ale również jest duże zainteresowanie świadczeniem usług medycznych, stąd rozwój turystyki medycznej i turystyka kongresowa. Rosjanie korzystają z usług ośrodków rehabilitacji i odnowy biologicznej, placówek oferujących chirurgię jednego dnia. Polacy jeżdżą natomiast do Kaliningradu do klinik chirurgii plastycznej.
Jak podkreślił Milota, Rosjanie eksportują do Polski głównie odpady przemysłu spożywczego, które są wykorzystywane w przetwórstwie paszowym, eksportują także metale i wyroby tytoniowe.
Podczas Forum Rosjanie zachęcali polskich przedsiębiorców do inwestowania w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Kaliningradzie. Jak mówili, obecnie w Kaliningradzie przed Mundialem 2018 r. trwa budowa stadionu, obiektów treningowych, 4 i 5- gwiazdkowych hoteli oraz stref kasyn. W Kaliningradzie poprawiana i budowana jest infrastruktura komunikacyjna, rozbudowywany jest terminal dla statków wycieczkowych oraz lotnisko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.