Ustawa z dnia 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw znalazła się w gronie aktów, które w poniedziałek (3 października) podpisał prezydent Andrzej Duda.
Jak poinformowała portal górniczy nettg.pl Kancelaria Prezydenta, celem ustawy jest m.in. (poprzez nowelizację ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 143) podniesienie limitu wydatków budżetowych na lata 2015-2018 przeznaczonych na finansowanie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, a także na restrukturyzację zatrudnienia oraz pokrycie bieżących strat produkcyjnych określonego w ustawie przedsiębiorstwa górniczego w likwidowanej kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części z 3 mld zł do 7 mld zł.
Ustawa określa maksymalne limity wydatków z budżetu państwa na realizację zadań i wykonywanie działań wynikających z ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, a także mechanizmy korygujące w przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków. Minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin jest obowiązany do monitorowania limitu wydatków.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 258 posłów, przeciw 142, a wstrzymało się od głosu 36.
Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na osłony - urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne - dla odchodzących z pracy górników oraz działania związane z finansowaniem kosztów kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
Ponadto ustawa ma na celu rozszerzenie w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego pojęcia "przedsiębiorstwo górnicze" przez objęcie nim Kompanii Węglowej SA - jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, wykonującej zadania w zakresie naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego po zakończeniu jego likwidacji (w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów), co umożliwi temu podmiotowi otrzymywanie dotacji z budżetu państwa na naprawianie szkód górniczych zlikwidowanego zakładu górniczego. Dookreślono także nazwę zadania finansowanego z budżetu państwa "naprawianie szkód wywołanych ruchem zlikwidowanego zakładu górniczego" poprzez uzupełnienie tego przepisu w taki sposób, aby naprawiane były także szkody wywołane ruchem zakładu górniczego w trakcie i po zakończeniu jego likwidacji.
Ustawa ma ponadto na celu wprowadzenie do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz do ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów zmian wynikających z utworzenia działu administracji rządowej: "gospodarka złożami kopalin", co wiązało się z koniecznością zastąpienia użytych w tychże aktach prawnych w różnych przypadkach określeń "minister właściwy do spraw energii" wyrazami (w odpowiednich formach) "minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin".
W ustawie znalazły się także zapisy dotyczące kopalni siarki Machów SA w likwidacji oraz kopalni soli Bochnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A Węglokoks w Bytomiu przyjmuje na kopalnię ludzi z ulicy. Szukają wszystkich, górników, mechaników i elektryków. Więc chyba roboty nie brakuje, starczy jej dla wszystkich!
obecna rząd zrobił to czego nie potrafiły poprzednie pod parasolem solidarności likwiduje polskie górnictwo. a ty co masz uprawnienia do urlopu za parę lat nie płacz że twoje dzieci nie mają gdzie pracować
Panowie w dwóch komentarzach poniżej niestety mają racje tak ze zapomnijcie o Urlopach Górniczych w Halembie i Bielszowicach
Do gość.Jesteś niezbędny na kopalni i ci nie podpiszę urlopu tak możesz usłyszeć od pracodawcy bo ma takie prawo i nic nie zrobisz Nie pisz głupot Powodzenia.
Do gość.Przeczytaj sobie dobrze ustawę ....za zgodą dyrektora
niech prezydent podpisze ustawĘ zakazujĄca pracĘ emerytom gÓrniczym!!!!!
dyrektor nie ma za dużo do gadania, zresztą nie będzie ryzykował, jeśli się łąpiesz i jesteś na liście to nie może ci nie dać zgody a dlaczego bo możesz mu założyć sprawę do sądu o brak możliwości wyboru drogi zawodowej i przymuszenia do jakiegoś wyboru który ci nakazuje
Juz ci dyrektor KWK Ruda podpisze he
dawac urlopy gornicze jak podpisane a nie czekac do kwietnia, ludzie chca odejsc z tego gowna z pocalowaniem w reke