Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce skierowała do premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego apel "o złagodzenie państwowej polityki wobec opodatkowania górnictwa lub zlikwidowania części danin, czy też choćby zawieszenia czasowego niektórych z podatków, co pozwoliłoby na przeżycie w okresie dekoniunktury i kryzysu, tak ważnego gwaranta bezpieczeństwa energetycznego kraju, jakim jest polski węgiel".
"Polska posiada niespotykany w innych krajach wydobywających węgiel poziom obligatoryjnych obciążeń. Ponad 30 podatków, w tym 9 specyficznych dla branży górniczej skutecznie drenuje polskie górnictwo i z góry stawia na przegranej pozycji choćby wobec węgla importowanego" - stwierdzają związkowcy w stanowisko przyjętym 27 września 2016 r.
Przypominają, że w latach 2010-2015 płatności publicznoprawne górnictwa węgla kamiennego wyniosły prawie 45 mld zł, a w 2015 r. branża wniosła w podatkach 6 275 174 600zł. Powołują się na dane Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, z których wynika, że w latach 2010-2015 wysokość obciążenia tony węgla kamiennego (zł/t) wynosiła średnio ok. 100zł.
"Politycy wielokrotnie, jeszcze przed wyborami mówili o nadmiernym obciążeniu górnictwa przez podatki. Jednak mijają kolejne miesiące reformowania branży, a w kwestii nadmiernych danin nic się nie zmienia. W żadnym z przygotowywanych programów dla górnictwa nie ma informacji o ewentualnych zmianach w zakresie opodatkowania wydobycia węgla. Stąd apelujemy o zmianę podejścia i podjęcie prac nad ograniczeniem opodatkowania polskiego górnictwa. Restrukturyzacja branży bez weryfikacji polityki fiskalnej nie powiedzie się".
W opinii związkowców niezbędna jest weryfikacja zobowiązań publicznoprawnych, które górnictwo wpłaca do budżetu państwa, budżetów lokalnych i innych państwowych funduszy. Zdaniem ZZGwP obecny system podatkowy blokuje jego rozwój i pozbawia konkurencyjności.
"Dla zreformowania polskiego górnictwa nie wystarczy restrukturyzacja spółek górniczych i kopalń. Trzeba również zrewidować niekorzystny dla górnictwa system podatków, opłat i kar. Tym bardziej, że sytuacja na rynkach światowych dodatkowo trwale obniża wartość węgla" - podkreślają związkowcy w apelu.
I dlatego "Rada Krajowa ZZG w Polsce apeluje o złagodzenie państwowej polityki wobec opodatkowania górnictwa lub zlikwidowania części danin, czy też choćby zawieszenia czasowego niektórych z podatków, co pozwoliłoby na przeżycie w okresie dekoniunktury i kryzysu, tak ważnego gwaranta bezpieczeństwa energetycznego kraju, jakim jest polski węgiel. Odpowiedzialna polityka musi zwracać uwagę na możliwości płatnicze sektora górniczego. W przeciwnym razie z jednej strony będzie reformowała jego struktury, zmniejszała zatrudnienie, a z drugiej zabierała w postaci nadmiernej ilości podatków niezbędne środki finansowe do rozwoju. Rada Krajowa ZZG w Polsce uważa, że zmniejszenie nadmiernych obciążeń podatkowych może pozytywnie wpłynąć na kondycję polskiego górnictwa" - puentują związkowcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
pamietajmy ze panstwo mocno do gornictwa dopłaca, w ten sposob panstwo moze odzyskiwac swoje srodki w mniejszym stopniu
Ale dlaczego trzeba to zmienić? Jako przedsiębiorca nie rozumiem dlaczego górnictwo ma mieć mniejsze obciążenia niż przedsiębiorstwa działające w innym sektorze. Moja firma płaci: podatek od nieruchomości, opłatę produktową, opłatę za korzystanie ze środowiska, CIT, akcyzę (w cenie gazu, energii), płacę ZUS pracowników (bez odroczeń) itd. Czy to jest mało? Jakie to 30 podatków (innych niż pozostałe firmy) płacą firmy górnicze? Ja nie dostaję subwencji z Państwa.. a zyski przeznaczam na rozwój
BE ŁATA spełni wszystkie dane wam obietnice, buahaha
Wytłumacz to reszcie Polski,bo z tego co wiem to tylko narzekają ile to oni do nas dopłacają...........
Nareszcie coś w tym temacie zaczyna się dziać szkoda ,że tak późno Wszyscy chcą brać i jeszcze do tego branża ma być dochodowa ,przy takiej ilości podatków - tak dalej się nie da Czasy hossy węglowej się skończyły jak branża wpłacała hojnie daniny dla państwa, więc teraz kochany rządzie zmień coś by tysiące ludzi miało pracę.Nigdzie na świecie węgiel nie jest opodatkowany jak u nas 30 podatkami Czas to zmienić tylko trzeba chęci i zrozumienia,liczymy więc na obietnice przedwyborcze.