Szybsze załatwianie spraw urzędowych i sprawniejszy obieg dokumentów w instytucjach państwowych, to korzyści współpracy administracji z Pocztą Polską. W środę (31 sierpnia) MIB i MAC podpisały porozumienie z Pocztą o współpracy w obszarze cyfryzacji państwa. Obywatel powinien mieć dostęp do urzędu na okrągło - online. Jesteśmy gotowi do kompleksowego wsparcia administracji w procesie wdrażania e-usług" - zadeklarował prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe Paweł Usidus.
W środę w centrali Poczty Polskiej w Warszawie minister cyfryzacji Anna Streżyńska oraz minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk, podpisali porozumienie z prezesem Poczty Polskiej Przemysławem Sypniewskim i prezesem spółki PP Usługi Cyfrowe Pawłem Usidusem.
Umowa dotyczy integracji systemów informatycznych administracji, z których korzystają obywatele, z pocztową platformą Envelo, za pomocą której można m.in. wysyłać elektroniczne kartki i listy, które Poczta doręcza potem w tradycyjnej formie.
Kluczową rolę w nowym systemie wymiany informacji odegra tzw. Rejestrowana Przesyłka Elektroniczna (RPE), która ma identyczną rangę - pod względem skutków prawnych - jak list polecony.
- Porozumienie jakie dzisiaj podpisujemy jest krokiem w stronę sprawnego działania administracji, krótszych kolejek w urzędach i bardziej przyjaznych procedur - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Minister podkreślił, że dzięki dużej ilości placówek pocztowych oraz dostępowi do baz i systemów państwa, PP może też wesprzeć administrację w obsłudze spraw, takich jak wydanie wyciągu z KRS czy przyjęcia wniosku o dowód osobisty.
- Jest to szczególnie ważne w małych miejscowościach, z których dojazd do większego ośrodka jest utrudnieniem - dodał szef MIB.
Prezes PP Przemysław Sypniewski zwrócił uwagę, że spółka obsługuje dwie grupy klientów - nowoczesnych, korzystających z Internetu i tradycyjnych, którzy korzystają z niego rzadko bądź wcale.
Właśnie z myślą o takich klientach rozwijane są dwie usługi - tzw. przesyłka hybrydowa (list wysyłany elektronicznie, a dostarczany w formie tradycyjnej) i przesyłka proceduralna (umożliwiająca dostawę do adresata dokumentów np. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.