Państwo musi być gwarantem świadczenia usług na czas, zgodnie ze standardami - powiedziała w środę (24 sierpnia) na spotkaniu z marszałkami województw minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Podała, że do końca września zakończą się działania naprawcze dot. platformy e-PUAP.
Streżyńska spotkała się z marszałkami województw, z którymi rozmawiała o e-administracji. Wśród tematów znalazły się m.in. stan realizacji projektów regionalnych, rozwój platformy e-PUAP, e-usługi dla obywateli i program zintegrowanej informatyzacji państwa.
- Spotykamy się po to, żeby porozmawiać o stanie informatyzacji, w szczególności centrum państwa, czyli o tych systemach zlokalizowanych w centralnych organach administracji, przez nie organizowanych, przez nie zarządzanych, jak np. usługi publiczne, zdrowotne, również usługi finansowe, które muszą współpracować z systemami lokalnymi - powiedziała dziennikarzom Streżyńska. - Chcemy zobaczyć (...), z których rozwiązań samorządy mogłyby skorzystać, oszczędzając w ten sposób też obywatelskie pieniądze.
Jak podkreśliła, samorządom proponowane jest zbudowanie "linii współpracy", czyli - jak wyjaśniła - określenie zasad współpracy, a zarazem podziału zadań, dzięki którym w skali całej administracji państwowej uda się oszczędzić wydatki i usprawnić usługi.
Streżyńska zwróciła jednak uwagę, że na końcu tych wszystkich działań - jak wyliczała - oszczędności, budowania systemów i integracji, stoi obywatel, który "ma prawo być siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny on-line obsłużony w swoich istotnych, życiowych sprawach".
Samorządy województw realizując swoje projekty w zakresie e-administracji - jak zaznaczali ich przedstawiciele - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Jak wynika z tych deklaracji, umożliwiają one szybkie załatwienie sprawy drogą elektroniczną, łatwy dostęp do stanu swojej sprawy czy jednolite podejście do spraw realizowanych w urzędach różnego szczebla.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapewnił, że region jest na etapie "bardzo ambitnego budowania społeczeństwa informacyjnego".
- Na Mazowszu mamy dosyć duże osiągnięcia, bo udało nam się we współpracy z naszymi gminami i powiatami stworzyć już bardzo dobre podwaliny pod budowę tego, co nazywamy e-administracją.
Struzik powiedział, że tylko w przypadku woj. mazowieckiego - dzięki portalowi www.wrotamazowsza.pl - mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje publiczne mają dostęp do 875 usług w jednym miejscu. Marszałek przekonywał, że teraz nadszedł czas, aby we współpracy z administracją rządową integrować województwa w ramach programu informatyzacji kraju oraz - jak zaznaczył - "likwidować bariery w dalszym rozwoju".
Także zdaniem marszałka województw lubelskiego Sławomira Sosnowskiego skoordynowanie wspólnych działań ma umożliwić stworzenie systemu, który - jak podkreślił - będzie kompatybilny i który nie będzie ograniczał się do granic administracyjnych.
Minister cyfryzacji wypowiedziała się także o platformie e-PUAP, która - jak przypomniała - miała być "sercem usług cyfrowych, zapewniającym łatwość kontaktu z urzędem".
- Niestety ten projekt, oddany pod koniec ub. roku do użytku, przede wszystkim cechuje się dużą niestabilnością.
Wyjaśniła, że e-PUAP zawodzi np. w sytuacji, kiedy jest bardziej oblegany przez użytkowników.
- Zawiesza się albo w ogóle nie działa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.