Znaleziono skuteczny sposób na naturalizację kwaśnych wód odciekowych z hałd pogórniczych, pierwszy tego typu system działa z powodzeniem w Libiążu, wyniki analiz wskazały również na spadek stężenia jonów żelaza i glinu w oczyszczonych wodach.
Sprawdza się pierwszy w Polsce system (pisaliśmy o nim już w maju tego roku) do neutralizacji kwaśnych odcieków ze zwałowiska odpadów kopalni Janina w Libiążu. Inwestycja jest efektem prac badawczych i koncepcyjnych przeprowadzonych wspólnie przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa oraz specjalistów ze spółki Tauron Wydobycie.
Uzyskane wyniki potwierdziły wysoką sprawność procesów oczyszczania. Analizy chemiczne pobranych prób wody wskazują na wzrost wskaźnika pH na wypływie z drenu reaktywnego od wartości pH 2,8 do pH 5,3 i pięciokrotny spadek kwasowości z poziomu 1200 mg/l do 223 mg/l węglanu wapnia. Kruszywo wapienne, którym umocnione jest dno stawu sendymentacyjnego, wspomaga procesy oczyszczania wód do dalszego wzrostu zasadowości - pH 7,6.
Wyniki analiz wskazały również na spadek stężenia jonów żelaza i glinu w oczyszczonych wodach.
Realizacja pierwszego tego typu systemu w Polsce jest formą promocji skutecznych i bezpiecznych dla środowiska metod neutralizacji kwaśnych wód bezpośredni w miejscu ich powstawania, wdrożonych przez Tauron Wydobycie.
Jak już informowaliśmy projekt "Manager - zarządzanie wodami kopalnianymi dla ograniczenia zagrożeń środowiskowych po zakończeniu eksploatacji górniczej" został zrealizowany ze środków unijnych - Funduszu Węgla i Stali. W jego ramach powstało konsorcjum złożone z przedstawicieli dziesięciu podmiotów naukowych m.in. z Polski, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji oraz Taurona Wydobycie, jako partnera przemysłowego.
Główny Instytut Górnictwa wykonał testy laboratoryjne, które stanowiły podstawę do opracowania koncepcji, a następne wdrożenia systemu do podczyszczania kwaśnych wód odciekowych, powstających na obszarze składowiska odpadów ZG Janina w czasie odpadów deszczu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.