W piątek (8 lipca) Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Towarzystwem Finansowym Silesia umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży wszystkich posiadanych przez JSW akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.
Umowa dotyczy sprzedaży 92,84 proc. akcji WZK Victoria przez JSW na rzecz inwestorów. Łączna cena sprzedaży akcji WZK Victoria wynosi 350 mln zł z ewentualną korektą ceny w oparciu o wartość skumulowanej EBITDA WZK Victoria za lata 2016 - 2019. Na podstawie przedmiotowej umowy strony zadeklarowały intencję dołożenia najwyższych starań, aby płatność zaliczki w wysokości 200 mln zł nastąpiła nie później niż do 13 lipca 2016 r.
Przeniesienie akcji w wykonaniu przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji jest uwarunkowane (warunki zawieszające) m.in. od uzyskania zgód korporacyjnych, zgody UOKiKu przez Inwestorów, zgody Skarbu Państwa na transakcję sprzedaży akcji WZK Victoria, zgody obligatariuszy JSW dotyczących zwolnienia części istniejących zabezpieczeń ustanowionych na ich rzecz w związku z programem emisji obligacji oraz ustanowienia na rzecz inwestorów zabezpieczenia zwrotu zaliczki w postaci zastawu rejestrowego na części akcji WZK Victoria. Postanowienia przedmiotowej umowy nie przewidują kar umownych.
Zgodnie z przedmiotową umową strony wyraziły intencję podjęcia działań zmierzających do powrotu WZK Victoria do Grupy kapitałowej JSW, w przypadku gdy inwestorzy podejmą decyzję o dezinwestycji.
Podstawową działalnością WZK Victoria jest produkcja koksu oraz produktów węglopochodnych. Spółka jest obecnie największym w kraju i znaczącym w Europie producentem koksu odlewniczego o najwyższych parametrach wytrzymałości mechanicznej. WZK Victoria produkuje także koks metalurgiczny i przemysłowy. Łączne moce produkcyjne wynoszą 500 tys. ton rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A jak dobrze pamiętam JSW zapłaciła za Viktorie grubo ponad 600 mln od Skarbu Państwa . BRAWO