Historyczny rekord zapotrzebowania na moc padł w Polsce 23 czerwca - podaje portal wysokie napięcie.pl. W tym dniu o godzinie 13.15 zapotrzebowanie na moc wyniosło 22633,6 MW i było aż o 448 MW wyższe od ubiegłorocznego rekordu, który padł 7 sierpnia.
Redaktor Bartłomiej Derski przypomina, że latem 2015 r. operator systemu zmuszony był wprowadzić ograniczenia w poborze energii, gdyż po raz pierwszy od prawie 30 lat w systemie energetycznym zabrakło rezerw, a ich brak nie został zrekompensowany przez import.
Derski wskazuje również, że na żadnej europejskiej giełdzie energia nie była tak droga jak w Polsce. Na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii za dostawę 1 MWh płacono ponad 1000 zł.
W ocenie autora publikacji system, pomimo wysokiej temperatury powietrza i niskiego stanu wód, jest w lepszej kondycji niż miało to miejsce przed rokiem. Wpływają na to m.in. zwiększone możliwości importu, (23 czerwca testowo uruchomiono przesuwniki fazowe na połączeniu z Niemcami) oraz uruchomienie gazowej elektrociepłowni Orlenu o mocy 463 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.