Jak łączyć rozwój przemysłu wydobywczego z poszanowaniem lokalnych wspólnot? Czy górnictwo i lokalizm mogą wpływać na siebie przynosząc obopólne zyski? M.in. na takimi pytaniami będą debatować uczestnicy zbliżającej się konferencji Mining and Communities Solutions 2016.
- Jest niezwykle istotne, jeśli firmy wydobywcze społeczności tworzą przejrzyste, prawidłowe i wzajemnie wspomagające się relacje. Co ważniejsze, o współpracy między kopalniami i społecznościami powinny decydować wartości w postaci trwałych korzyści gospodarczych i społecznych, znacznie o wiele trwalszych niż górniczy cykl produkcyjny. Konferencja ta ma zbadać w jaki sposób możemy skuteczniej nawiązać i utrzymać naszą gwarancję na prowadzenie działalności społecznej - powiedział dla portalu InfoMine Jerry Danni, przewodniczący konferencji.
Ekspansyjny charakter przemysłu górniczego działającego na runku globalnym wymaga od swoich przedstawicieli sztuki kooperacji ze społecznościami lokalnymi zamieszkującymi teren bliski wydobycia. Rozważne budowanie relacji partnerskich między koncernami górniczymi, a rdzennymi mieszkańcami umożliwia sukces gospodarczy i uniknięcie potencjalnych konfliktów. Polityka wzajemnego zaufania i współpracy jest nie tylko wyzwaniem na poziomie mikro, ale testuje także na poziomie makro państwa ofiarujące swoje zasoby naturalne inwestorom z branży górniczej.
Kongres zajmie się analizą zaangażowania kopalń w tzw. "gminach górniczych", utrzymujących się dzięki interakcjom "lokalsów" z zagranicznymi przedsiębiorstwami górniczymi. Zadaniami spotkania pozostanie też zgłębienie metod utrzymujących i regulujących krajowy i regionalny ład tworzony w ramach rady ONZ obradującej na rzecz zrównoważonego rozwoju i organizacji Swobodnej Zgody po Uprzednim Poinformowaniu (Free Prior and Informed Consent) specjalizującej się w konsultacjach z rdzenną ludnością przed technologiczną ingerencją w złoża naturalne oraz stanie na straży praw ludności i kultury tubylczej. Na konferencji zostaną ponadto zrewidowane dokumenty Międzynarodowej Rady Górnictwa i Metali (International Council on Mining and Metals) służącej pozytywnemu i odpowiedzialnemu rozwojowi kopalń i przemysłu metalurgicznego na nowych obszarach.
Główne tematy konferencji to: środowiskowa, kulturowa i społeczna ocena zagrożeń, prawa rdzennej ludności i ochrona zabytków, ochrona bioróżnorodności a efektywne wykorzystanie złóż, zdrowie publiczne, rozwiązywanie problemu przymusowych przesiedleń, plany na utrzymanie życia wspólnotowego po zakończeniu wydobycia.
Konferencja skierowana jest przede wszystkim do kadry kierowniczej kopalń, specjalistów z branży przemysłowej, ekonomistów, konsultantów społecznych, polityków, planistów, etyków, inżynierów, ekologów, prawników organizacji pozarządowych, środowisk akademickich, przedstawicieli lokalnych samorządów.
Konferencja odbędzie się 6-7 czerwca br. w University of British Columbia w Vancouver.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.