Rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów węglowych na nowoczesne. W ogłoszonej 23 maja 2016 r. informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabrakło programu KAWKA - podał Polski Alarm Antysmogowy. We wtorek (24 maja) NFOŚGiW nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tej informacji.
Zainteresowanie dofinansowaniem z tego programu było spore. Na tyle, że np.w Krakowie tamtejszy Wojewódzki FOŚiGW zamieścił ogłoszenie:
"W związku z licznymi zapytaniami w sprawie realizacji programów "Poprawa efektywności energetycznej Część 4b) Ryś - termomodernizacja budynków jednorodzinnych poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej" oraz "Poprawa jakości powietrza. Część 3) KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii" uprzejmie informujemy, iż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nie może podejmować dalszych działań do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia powyższej kwestii przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejˮ.
W 2015 r. , jak wynika z raportu podsumowującego realizację przez gminy programu ochrony powietrza, w Małopolsce sfinansowano z wymienionych wyżej programów ponad 10 tys. inwestycji ograniczających niską emisję zrealizowano ( o ponad 2 tys. więcej niż w 2014 r. i o 6,5 tys. więcej niż w 2013 r.
- Bez dopłat program wymiany kotłów w wielu miastach może ponieść porażkę. Czeka nas ciężka smogowa zima - przewiduje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - W polskich domach zainstalowanych jest ponad 3 miliony niskosprawnych kotłów węglowych, które stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Niestety, rząd nie umiał znaleźć pieniędzy na wymianę choćby części z nich, a walka o czyste powietrze schodzi na dalszy plan. Takie działania, a może raczej ich brak, skazują polskich obywateli na kolejne lata oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem.
Portal górniczy chciał poznać opinię NFOŚiGW. Rzecznik prasowy nie odbierał telefonu. Czekamy na jego odpowiedź na maila w rzeczonej sprawie. Może zaszła pomyłka?
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.