Według naszej wiedzy Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji Banku Pekao, który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją Grupy w Europie Środkowej - poinformowała PAP rzeczniczka Banku Pekao, pytana o medialne doniesienia dotyczące takiej możliwości.
W piątek (20 maja) Wyborcza.biz podała powołując się na agencję Bloomberg, że władze włoskiego banku UniCredit, głównego akcjonariusza Banku Pekao, planują przegląd swoich aktywów w Polsce i Turcji. Dodała, że efektem tego przeglądu może być decyzja o sprzedaży udziałów w bankach, które Włosi kontrolują.
- Zgodnie z tym, co podkreślaliśmy już w przeszłości, według naszej wiedzy Grupa UniCredit nie zamierza sprzedawać akcji Banku Pekao, który jest największą i najbardziej dochodową inwestycją Grupy w Europie Środkowej - poinformowała w poniedziałek (23 maja) PAP rzeczniczka Banku Pekao Katarzyna Karpiuk.
W poniedziałek "Gazeta Polska Codziennie" napisała, że z uwagi na kłopoty na włoskim rynku bankowym UniCredit rozważa sprzedaż części swoich aktywów zagranicznych, w tym Banku Pekao.
W Polsce UniCredit jest w posiadaniu pakietu kontrolnego Pekao (50,1 proc.), drugiego co do wielkości polskiego banku o wartości blisko 20 mld złotych. Polski bank przynosił Włochom stabilne i wysokie zyski. Dlatego większość analityków jest zdania, że jeśli dojdzie do transakcji, to UniCredit będzie raczej skłonny do sprzedaży części swoich udziałów.
Taka ewentualność zwiększyłaby prawdopodobieństwo zakupu akcji przez polski podmiot, bowiem - jak podkreśla "GPC" - na przejęcie całego pakietu stać byłoby tylko PZU, który zapowiadał konsolidację polskiego sektora bankowego.
UniCredit odpowiedział PAP, że nie komentuje prasowych spekulacji.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz pytany w poniedziałek o informacje na temat możliwości pozbycia się przez UniCredit udziałów w Pekao SA, przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że w całej Europie następują ostatnio zmiany właścicielskie w sektorze bankowym. Jak zaznaczył, jest to następstwo tego, że w Unii Europejskiej dużo wydano na restrukturyzację banków w okresie kryzysu, w związku z czym rządy, powodowane sytuacją budżetową, żądają od swoich banków wywiązania się z tego, żeby spłacić niektóre zobowiązania.
Jak zaznaczył, w przypadku sprzedaży przez UniCredit udziałów w Pekao SA byłaby to jednak "niełatwa decyzja", bo jest to jeden z podmiotów najlepiej zarządzanych w całej grupie, najbardziej efektywny i o bardzo uznanej pozycji rynkowej, nie tylko w Polsce ale w tej części Europy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.