"Przedsiębiorstwo działa przede wszystkim w interesie właścicieli, a sposób prowadzenia działalności przedsiębiorstwa jest odzwierciedleniem sformułowanych przez nich oczekiwań. (...) Podmioty gospodarcze nie powinny działać wyłącznie w celu wypracowania krótkoterminowego zysku netto właścicieli, ale również zakładać długookresowy wzrost wartości spółki, co w sposób naturalny pociągać musi przeznaczanie całego lub części zysku netto na rozwój działalności" - pisze w piątkowej (6 maja) Rzeczpospolitej radca prawny Arkadiusz Koper.
Autor uważa, że z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku inwestycji spółek energetycznych w Polską Grupę Górniczą. Jego zdaniem zarządy spółek - inwestorów zgodnie z zasadami ekonomii i wolą właścicieli zainwestowały środki finansowe w przedsięwzięcie mające przynieść w przyszłości zyski.
Arkadiusz Koper za "zbyt emocjonalne" uważa stwierdzenia, iż zarządy spółek inwestujących w PGG poniosą odpowiedzialność za zmarnowanie pieniędzy akcjonariuszy, które wnieśli w nierentowny i obarczony długami projekt.
"Zwolennicy przypisania PGG kryminogennego charakteru zdają się nie dostrzegać, że zgodnie z art. 20 konstytucji RP fundamentem gospodarki naszego kraju jest społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych" - podkreśla, przytaczając jednocześnie fakt, iż przesłanką zaangażowania inwestorów w PGG był warunek ekonomiczny, czyli realizacja biznesplanu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
szkoda, że nie działa w interesie pracownika.......