Czesi dyskutują na temat przyszłości spółki węglowej OKD. Zdaniem prezydenta Republiki Czeskiej Milosa Zemana najlepszym rozwiązaniem byłaby nacjonalizacja firmy. Na to jednak nie wyraża zgody minister finansów czeskiego rządu Andrej Babis, który wyraźnie optuje za ogłoszeniem upadłości spółki.
Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie pojawili się biznesmeni, którzy chętnie kupiliby OKD. Jednym z nich jest Petr Paukner, który od kilku lat zajmuje się m.in. handlem węglem. Paukner wyraził zainteresowanie przejęciem spółki, ale pod warunkiem ogłoszenia jej upadłości. Węglowym kolosem zainteresowany jest też słowacki finansista Pavol Krupa. On z kolei, na przekór Pauknerowi, twierdzi, że ogłoszenie upadłości OKD wcale nie jest konieczne do tego, aby spółka wyszła na prostą.
- Trzeba rozmawiać z wierzycielami i dostawcami towarów i razem szukać porozumienia na nowych warunkach. Jeśli to się uda, to spółka OKD mogłaby jeszcze z powodzeniem fedrować przez następnych 5 lat - ocenił Krupa.
Słowacki biznesmen podkreśla ponadto, że zarząd OKD powinien wszcząć działania na rzecz odzyskania miliardów koron, które - jak podkreśla - zostały bezprawnie wydane przez poprzednie zarządy w różny sposób. Chce w tej sprawie rozmawiać z Petrem Pauknerem, który stoi na stanowisku, że za nowymi właścicielami spółki OKD, brytyjskim konsorcjum AHG, ukrywa się Zdenek Bakala. Ten jak wiadomo, z początkiem br. pozbył się swoich akcji w koncernie NWR i ogłosił rozwód z czeskim górnictwem. Dług, który po sobie pozostawił szacowany jest wg portalu parlamentni listy na 581 mln euro. Szkopuł jednak w tym, że Bakala wciąż jest właścicielem wielu dóbr, które należały niegdyś do OKD, a które wykupił za grosze.
Według Pavla Krupy opublikowana niedawno analiza finansowa spółki OKD jest teraz narzędziem szantażu w rękach brytyjskich właścicieli. Ci bowiem bezustannie naciskają na czeski rząd w Pradze, aby dołożył się finansowo do jej restrukturyzacji. W przeciwnym wypadku - jak zapowiadają - już z końcem kwietnia OKD może stanąć w obliczu niekontrolowanej upadłości.
Na decyzje właścicielskie czekają niecierpliwie czeskie związki zawodowe, które 1 maja br. zamierzają ogłosić strajk generalny we wszystkich zakładach spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Węglowy kolos? Nie ośmieszajcie się takim stwierdzeniami.