W Katowicach, z inicjatywy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obchodzono 22 marca Światowy Dzień Wody. Ruszyła tym samym kampania na rzecz promowania racjonalnego korzystania z wody.
Jest ona skierowana do młodzieży szkolnej oraz środowisk katolickich. Podczas kilkumiesięcznych niekonwencjonalnych warsztatów, które odbywać się mają w najciekawszych stacjach uzdatniania wody, młodzież zdobywać będzie wiedzę o tym, jak funkcjonuje śląska gospodarka wodą oraz jak dbać i szanować wodę na Śląsku.
- Wspólnie z GPW chcemy promować wśród młodzieży czystą krystaliczną wodę. Musimy młodych ludzi uświadomić jak ogromne znaczenie ma dla nas dostęp do niej - zwrócił uwagę Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nawiązał on m.in. do sytuacji z okresu ubiegłorocznej suszy.
- Od maja do sierpnia 2015 r., mieszkańcy regionu wypili ok.13 mln m. sześc. wody ze zbiornika w Goczałkowicach. Wysokie temperatury spowodowały znaczny wzrost zapotrzebowania na nią o ponad 100 tys. m sześc. dziennie. Jednak mieszkańcy miejscowości korzystających z dostaw GPW mogli spać spokojnie. Ten fakt trzeba podkreślić - zaznaczył.
O roli, skali oraz znaczeniu tzw. śląskiego wodnego skarbu można przekonać się oglądając otwartą na rynku w Katowicach wystawę 20 wielkoformatowych lotniczych fotografii autorstwa Janusza Moczulskiego. Prezentuje ona z lotu ptaka zbiorniki wodne znajdujące się w naszym regionie. Od 22 marca 2016 r. przez miesiąc można oglądać nie tylko fantastyczne obrazy, ale i przekonać się, w jaki sposób jesteśmy przygotowani do ewentualnych suchych dni. Dla mieszkańców województwa interesujących się tematyką wodną, specjalnie na tę okazję, w oknie wystawowym Centrum Informacji Turystycznej na rynku w Katowicach, zaprezentowano elektroniczny schemat umożliwiający każdemu sprawdzenie skąd pochodzi woda, która dopływa do jego kranu.
Warto wiedzieć, że w ub. r. ok. 3,5 mln mieszkańców Śląska otrzymało z GPW 147 mln m sześc. Wody. Woda ta w większości pochodzi z gór, a dokładnie z kaskady Soły w Czańcu. Od grudnia 2015 r. stan głównych zbiorników wodnych GPW wrócił do sytuacji sprzed suszy. W Goczałkowicach zbiornik jest pełny. Podobnie jak w Kozłowej Górze. Z żadnej z jedenastu stacji uzdatniania wody GPW nie ma obecnie sygnałów ostrzegawczych. Z głównego ujęcia w Czańcu do największych miast regionu płynie codziennie na Śląsk ponad 160 mln m sześc. wody.
W galerii: Światowy Dzień Wody, Katowice, 22 marca 2016 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.