Urodziłem się w 1961 r. Pracuję w kopalni jako pracownik umysłowy, po 31 grudnia 2008 r. nie pracowałem w szczególnych warunkach. W latach 1980-1993 z dwuletnią przerwą na wojsko pracowałem na dole w kopalni, a następnie przez 5 lat na przeróbce mechanicznej węgla. Czy będę mógł przejść na emeryturę pomostową w wieku 60 lat?
ZUS odpowiada:
- Pracownik wykonujący do dnia 31 grudnia 2008 r. prace górnicze może skorzystać z emerytury pomostowej, jeżeli na dzień 1 stycznia 2009 r.
• udowodnił okres pracy górniczej wynoszący co najmniej 15 lat wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,
• przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w tak zwanych starych wykazach prac, przez okres co najmniej jednego dnia (może to być również praca górnicza),
• posiada okres ubezpieczeniowy (składkowy i nieskładkowy) w wymiarze co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
• osiągnął wiek uprawniający do emerytury pomostowej, który w przypadku mężczyzn wynosi 60 lat i rozwiązał stosunek pracy (wszystkie stosunki pracy, w których pozostaje).
Przy czym warunki dotyczące posiadania wymaganego ogólnego stażu ubezpieczeniowego, osiągnięcia określonego wieku oraz rozwiązania stosunku (stosunków) pracy - mogą być spełnione również po dniu 31 grudnia 2008 r. Należy podkreślić, że ustawa o emeryturach pomostowych nie przewiduje możliwości łączenia w tym przypadku pracy górniczej z inną pracą w szczególnych warunkach - nawet jeżeli praca ta jest pracą wymienioną w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach.
Zatem w tym konkretnym przypadku, dla spełnienia warunków do emerytury pomostowej w wieku 60 lat konieczne jest udowodnienie 15 lat pracy górniczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.