Urodziłem się w 1960 r. Pracuję w kopalni od 4 stycznia 1999 r. do dziś na stanowisku robotniczym pod ziemią, stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w wieku 60 lat nabędę prawo do emerytury pomostowej w związku z pracą pod ziemią?
Odpowiada ZUS:
- Pracownik wykonujący pracę górniczą ma prawo do emerytury pomostowej, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:
• urodził się po 31 grudnia 1948 r.,
• osiągnął wiek 60 lat dla mężczyzn,
• ma okres pracy górniczej wynoszący co najmniej 15 lat oraz okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat,
• a ponadto: przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze określone w załącznikach do ustawy pomostowej lub emerytalnej.
Może być każda praca w szczególnych warunkach nawet inna niż górnicza. Dodatkowo po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę górniczą lub inne prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. W tym przypadku czytelnik nie nabędzie prawa do emerytury pomostowej, ponieważ przed dniem 1 stycznia 1999 r. nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nie spełnia więc jednego z określonych powyżej warunków.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.