Dr hab. Adam Smoliński, prof. Głównego Instytutu Górnictwa, decyzją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych.
Jest on jednocześnie najmłodszym pracownikiem w historii GIG z tytułem naukowym profesora nadanym przez prezydenta RP i jednym z najmłodszych profesorów w Polsce - ma 39 lat.
Prof. Adam Smoliński jest wybitnym specjalistą i uznanym autorytetem w zakresie czystych technologii węglowych. Jego obszar zainteresowań naukowych obejmuje zagadnienia związane ze zgazowaniem i współzgazowaniem paliw stałych (węgla, biomasy, bioodpadów itp.).
W Głównym Instytucie Górnictwa kieruje pracami Laboratorium Zaawansowanych Technologii Energetycznych w Centrum Czystych Technologii Węglowych. Za swoje osiągnięcia naukowe i zawodowe został nagrodzony prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami, jak np. stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego dla wybitnych młodych naukowców oraz nagrodą Wydziału IV PAN im. Witolda Budryka za pracę habilitacyjną.
Obszerny i cenny dorobek naukowo-badawczy prof. Smolińskiego obejmuje 187 publikacji, w tym 59 w czasopismach z listy JRC (lista filadelfijska). Jego prace były cytowane 359 razy, indeks Hirscha wynosi 12. Autorska monografia pt. "Metody opracowania danych wielowymiarowych i planowania eksperymentów w badaniach naukowych w górnictwie" zdaniem recenzentów stanowi pierwsze w kraju opracowanie poświęcone zagadnieniom zastosowania metod chemometrycznych do efektywnego opracowywania danych z obszaru nauk górniczych. Jest członkiem komitetów redakcyjnych międzynarodowych czasopism naukowych i redaktorem naczelnym Journal of Sustainable Mining.
Prof. Smoliński cieszy się dużym autorytetem w środowisku naukowym, współpracuje z wieloma zagranicznymi uczelniami i jednostkami naukowymi. Jest członkiem zespołu Światowej Rady Energetycznej (World Energy Council), grupy roboczej Energy Strategic Forum for Research Infrastructure przy Komisji Europejskiej oraz Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Jest też kierownikiem Śląskiego Środowiskowego Studium Doktoranckiego z zakresu zrównoważonych technologii energetycznych i środowiskowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.