W ramach 7. Programu Ramowego Komisji Europejskiej Główny Instytut Górnictwa realizował czteroletni projekt "Innowacyjne technologie i koncepcje dla inteligentnej głębokiej kopalni przyszłości" (Innovative Technologies and Concepts for the Inteligent Deep Mine of the Futur, akronim: I2Mine).
Było to prawdziwe technologiczne wyzwanie dla przemysłu wydobywczego, prowadzącego eksploatację złóż na coraz większych głębokościach, bowiem celem było stworzenie kopalni "niewidocznej", bezpiecznej i bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne i otoczenie. Projekt był realizowany przez konsorcjum 23 organizacji z 10 państw, takich jak: Polska, Szwecja, Finlandia, Niemcy, Belgia, Austria, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania i Słowacja. Koordynatorem projektu był szwedzki koncern LKAB (Luossavaara-Kirunavaara AB).
Ideą projektu I2Mine było rozwijanie innowacyjnych metod, technologii, maszyn i wyposażenia, niezbędnych dla eko-efektywnej eksploatacji surowców mineralnych i zagospodarowania odpadów. Pozwala to na redukcję objętości odpadów transportowanych na powierzchnię, korzystnie wpływając na środowisko naturalne. Zakres realizacji projektu I2Mine obejmował opracowanie nowych metod rozpoznania głęboko zalegających złóż, prognozowania skutków eksploatacji oraz monitorowania i kontroli osiadania terenu, a także nowych koncepcji zarządzania kopalnią, pozwalających na zmniejszenie kosztów operacyjnych. Ważnym elementem były kwestie bezpieczeństwa pracy, m.in. dotyczące optymalnych warunków klimatycznych w wyrobiskach podziemnych.
Rozwiązania wypracowane w ramach projektu "Innowacyjne technologie i koncepcje dla inteligentnej głębokiej kopalni przyszłości" mogą być z powodzeniem wykorzystane w czynnych oraz projektowanych zakładach górniczych. Przykłady takich działań Głównego Instytutu Górnictwa wpisują się mocno w priorytety innowacyjności polskiej gospodarki oraz obszar nazywany obecnie "zieloną gospodarką".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.